OMUZ AĞRISI

Elinizi başınıza götürürken dayanılmaz bir ağrınız mı var ?

Geceleri omzunuzun üzerine ağrıdan yatamıyor musunuz ?

Arabanın arka koltuğundan bir şey almak için uzandığınızda ?

Kolunuzu yukarı kaldırdığınızda omzunuzda ağrınız mı oluyor ?

Geceleri yorganı üzerinize çekmekte zorluk mu çekiyorsunuz ?

Cüzdanınızı arka cepten çıkarma gibi hareketlerinizde omzunuz mu ağrıyor ?

Omuz glenohumeral, akromioklavikular, sternoklavikular, ve skapulotorakal olmak üzere dört ayrı eklemin birlikteliğinden oluşur. Omuzda en fazla hareket glenohumeral eklemde meydana gelir. Omuza glenoidlabrum, eklem kapsülü, ligamentler statik destek sağlerken, rotatör kas grubu ve biceps uzun başıda dinamik destek sağlar.

Omuzun en çok görülen rahatsızlıkları : Rotatorkaftendiniti, yırtığı, adhezivkapsülit (donuk omuz) ,glenohumeral eklem artriti, akromioklavikular sendromudur

Adhezivkapsülit (Donuk Omuz) , subakromial sıkışma sendromu ise en sık karşılaştığımız durumlardır.

En çok karşılaştığımız durum, omuzun kendi yapılarından kaynaklanan omuz ağrılarıdır. En başta omuzun tendonlarını ilgilendiren sıkışma sendromu patolojisi gelmektedir. Donuk omuz olarak bilinen adhezivkasülit, tendonlara kireç birikimi ile oluşan kalsifiktendinitler, omuz gevşekliği ya da omuzun yarı çıkıkları, miyofasyal ağrı sendromu denilen omuzun çevresindeki kaslara bağlı zorlanma ağrıları en çok görülen problemlerdir. Omuz çevresi kasların sinirlerinin hasarına bağlı olarak da omuz ağrıları görülebilir ve omuz kaslarında kuvvetsizlik, zayıflık daha ön plandadır.

Omuza ve kollara yayılan ağrının diğer bir nedeni de boyun fıtığı kaynaklı olabilir.

Omuz SıkışmasıSendromu (Subakromial Sendrom)

Omuz eklemi, vücutta en geniş hareket arkına sahip olup üst extremitenin fonksiyonel olarak kullanılmasında oldukça önemlidir. Omuz hastalıkları periferik eklem rahatsızlıkları arasında en yaygın görülenler arasındadır. Omuz ağrısının en yaygın nedeni ise subakromiyal sıkışma sendromudur.Bu sendrom özellikle aşırı kullanma, omuz stabilitesinin zayıflığı, ve travmalar sonucu çıkar.

Tedavi edilmediğinde ciddi hareket kısıtlılığı, fonksiyonel yetersizliklere yol açan, omzun ağrılı bir sendromudur.Omuz problemlerinde en sık karşımıza çıkan nedenlerden biridir. Yanlış yada yetersiz tedavi yırtıklara neden olabilir.Rotatorkaftendiniti ile karıştırılır.

Sıkışma Sendromu (impingement) :Supraspinatus kas tendonunun, akromionun 1/3 ön kısmında sürtünmesi sonucu oluşan irritasyonudur.

Rotator Kaf Tendiniti: Sıkışma sendromunun eşlik ettiği, rotatorkafın akut veya kronik aşırı yüklenmesine bağlı olarak rotatorkafı oluşturan kaslarda görülen değişiklikleri tanımlamaktadır.

Rotaor Kaf Sendromu:Sıkışma ve rotatorkaftendinitinin birlikte olduğu durumu tanımlar.

Omuz Sıkışma Sendromunun Nedenleri:

-Kollar yukarı kaldırılmış olarak uzun süreli çalışma, tekrarlayan fırlatma hareketleri

-Uzun süreli omuzda dönme hareketi yaptıranişlemler , vida sıkmak, zımpara yapmak,

-Kolun baş üstü pozisyonunda çok tekrarlı hareketler yapmak, boya, mobilya montajı, baş seviyesinin üzerinde her türlü işi uzun süreli yapmak

-Sıkışmış kapak,pencere açmaya çalışmak, aşırı zorlayarak ovma,zımparalama gibi işler omuzunuzu zorlar

Omuz Sıkışma Sendromunda ne gibi bulgular olur?

Omuz Sıkışma Sendromlu hastalarda;

 • Kolun kaldırılması
 • Arkaya götürülmesi
 • Saç yıkama
 • Saçını toplam
 • Yukarıdan bir şey alma
 • Arabanın arka koltuğundan bir şey almak için uzanma,
 • Cüzdanı arka cepten çıkarma ,
 • Baş yıkama ,
 • Sırt kaşıma,vb.
 • Yine hastalar, ağrılı omuz üstüne yatamamaktan şikayet ederler.

Omuz Sıkışma Sendromunun Belirtileri:

Şikayetler, sıklıkla omuzun ve kolun kullanılması sonucu ortaya çıkar. Zaman ilerledikçe ağrı devamlı olmaya başlar. Ağrı, özellikle geceleri hastayı uyutmayan, uykudan uyandıran şiddette, dayanılmaz hale dönüşür. Hastanın giyinme soyunma gibi günlük yaşamını etkileyecek düzeye gelir. Kolu havaya kaldırılırken, yüksekten bir şey alırken, eli başa götürme gibi veya bu tarz bir hareketlerde ağrı oluşabilir. Kolun geriye , arkaya doğru götürülmesinde oluşan ağrılar da bunu işaret ediyor olabilir. Omuzdan başlayıp kolun ön kısmına ve ellere kadar ulaşan ağrılar da omuz sıkışma sendromunu işaret eden diğer belirtilerdir. Kol hareket ettirilmek istendiğinde omuz ekleminde bir durgunluk, takılma , tutukluk hissedilmesi de yine omuz sıkışma sendromuna işaret olabilir.

Ameliyatsız Omuz Sıkışma Sendromu Tedavisi (Subacromial sıkışma sendromu)

Omuz AğrısındaKuru iğne terapisi (DryNeedling)

Ameliyatsız Ağrı Tedavisi Yaklaşımları

Fonsiyonel kuru iğnelemeomuz kası dengesizliğini gidermek için mükemmel bir araçtır.

Omuz rahatsızlıklarınızda tedavi süreci en kısa tedavi yöntemidir.

Ağrının nedeni travma ise travma bölgesinde inflamasyon oluşur. Ağrıyı hissettiğiniz yerde, enflamasyon varlığında ödem dediğimiz, bölgesel sıvı toplanması söz konusudur. Ödem hem ağrıya neden olur hem de o bölgenin dolaşımını bozarak ağrıyı arttırır. Kuru iğneleme terapisi beyinden streoid (kortizon) denilen maddenin salgılanmasını uyarır. Streoid ödemi çözerek hastayı rahatlatır, dolaşımı arttırır ve ağrıyı azaltır.

Kuru İğneleme Terapisiayrıca dokulara kan gidişini düzenleyerek hasara uğramış dokuların beslenmesi ve tamir edilmesini kolaylaştırır.

Kuru iğneleme Terapisi; kas gevşetici etkisinin yanı sıra endorfin denilen morfin benzeri ağrı kesici madde salınımını arttırarak ağrıyı giderir. Ayrıca limbik sistemi (duygu merkezi) düzenleyerek kişinin ağrı ve strese karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

Kuru iğneleme, omuz kaslarındaki dengesizliğe neden olan miyofasyal tetik noktalarını tedavi etmek için küçük ve çok ince özel bir iğne kullanılmasını gerektirir.

Omuz ağrısı için kuru iğneleme terapisinin amacı, omuz kaslarındaki ağrılı tetik noktaların gevşetilmesini içerir. Bu, sinir / kas kavşağındaki nörolojik kontrolü sıfırlar ve aynı zamanda kasla ilgili omuz ağrısını azaltır. Omuz ağrısı için kuru iğneleme diğer tedavilerle kombine edilebilir. Kuru iğneleme, hastaların germe ve egzersizlerini kolaylaştırarak, hareketle ortaya çıkan ağrıyı azaltır. Ağrısız normal omuz hareketlerine daha kısa sürede geri dönebilirler.

Omuz Ağrısında Ameliyatsız Tedavi Yaklaşımları KinezyolojikBantlamaNedir?

Kinesio bant kasları gevşetmek ve iyileştirmek için etkili bir tedavi olabilir.

Kinesio-Bantlama, eklem hareketlerini kısıtlamadan eklem ve kasları destekleyerek vücudun doğal iyileşmesini hızlandıran özel bir tür bantlama tekniğidir.

Kinesio-Bantlamatekniğinin temel amacı, ağrısız hareketi sağlamak ve iyileşmeyi hızlandırmaktır.

Kinesio bantlama uygulamalarının sinir sistemi, kas-iskelet sistemi ve dolaşım sistemi üzerine olumlu etkisi vardır.Özellikle kas dokusu üzerine destek sağlayarak,kasların daha rahat çalışmasına destek olur. Uygulandığı bölgenin metabolizmasının normale dönmesi üzerine etkisi olduğu ve bu sayede dolanım ve ağrısız harekete olan katkısı ile iyileşmenin hızlandırılmasındadiğer tedavilerle birlikte kullanıldığında oldukça etkili bir yöntemdir.

Kaslar,aşırı zorlayıcı kullanım ile çok uzun süre çalışmak zorunda kalındığında veya kapasitesinin üzerinde yüklenildiğinde kas dokusunda küçük ya da büyük boyutlarda yaralanmalar oluşur. Bu zorlanmalar sonucuağrılı, yangılı, bir durum meydana gelir. Ağrılı ve yangılı kaslar ödem nedeniyle şişerek yer aldıkları bölgede alanı daraltarak lenfatik akıma engel olur ve ayrıca cilt altında yer alan ve ağrı duyusunu yaratan sinir uçlarını da uyararak kişide ”ağrı ve rahatsızlık hissi” uyandırır.

Kinesio-bantlama uygulaması ile derinin yukarı kalkması sağlanır. Cilt ile kasların arasındaki boşluğuarttırarak yaralanma sonucu oluşan ödeme bağlı baskıyı azaltmaktadır. Kinesio-bantlama yapılan yaralı bölgedeki baskının azalması, dolaşım ve hareketi arttırarak o bölgedeki yangının azalmasına, deri altındaki sinir uçlarının serbestleşerek ağrı alıcılarının uyarılmasını engelleyerek ağrısız hareket etme imkanısağlar.

Omuz sıkışmasında Manuel Terapiameliyatsız tedavi yaklaşımı

Omuz eklem hareketlerini hastanın rahatlıkla yapmasını sağlayan manuel terapi özellikle kas-iskelet sistemine ait yaralanmaların ve fonksiyonel bozuklukların tedavisinde son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir.Eklem yapılarının mobilizasyonu ile oluşturulan refleks reaksiyonlar ile ağrı ve fonksiyonellik açısından faydalı olduğunu gösteren çalışmalar literatürde yer almaktadır. Omuz sıkışma sendromunda sıklıkla kullanılan mobilizasyon teknikleri ile rahatsızlığın birincilveya başka nedenlerle oluşan sebepleri de tedavi kapsamına alındığında sıkışmanın tekrarlama oranını azaltmaktadır. Manuel tedavinin genel amacı yeniden yapılanmayı sağlamak, oluşan yapışıklıkların açılmasını hızlandırmak, ağrısız omuz hareketlerini arttırmak ve dokunun iyileşme kapasitesini artırarak kişinin günlük hayatına veya spor yaşantısına dönüşü hızlandırmaktır.

Manuel tedavi teknikleri yumuşak doku ve eklem teknikleri olarak ayrılır.

Yumuşak Doku Teknikleri; masaj, kas gevşetme, germe ve egzersiz,

Eklem teknikleri ise traksiyon,kayma, germe ve egzersiz olarak yapılır

Omuz için geliştirilmiş bir çok mobilizasyon teknikleri bulunmaktadır.Glenohumeral eklem mobilizasyonu ve skapularmobilizasyon, bunlar arasında yer almaktadır.

Omuz problemlerinin tümünde manipulatif tedavi uygulanmasının tedavi süresini kısaltığı, ağrı ve fonksiyonellik açısından faydalı olduğu bilimsel çalışmalarla gösterilmişti

Omuz Manşeti (Rotator Kaf)Yırtıkları ve Yaralanmaları

Rotator kılıf skapuladanhumerusa doğru uzanan ve glenohumeral eklemin stabilitesini sağlayan dört kasdan oluşur.

Bu Kaslar:

-Supraspinatus

-İnfraspinatus

-Subskapularis

-Teresminör

Rotator kılıf yaralanmalarının etyolojilerinde farklı teoriler vardır.

Bu kasların tekrarlı ve zorlayıcı aktivitelerde aşırı kullanılması sonucu oluşan mikrotravmalarınoluşturduğu tendinozislerin tam rotator kılıf yırtıklarına doğru ilerlemesi,glenohumeral eklem instabilitesi veimpingementsendromuna ikincil olarak hazırlayıcı faktörler arasında sayılabilir.

OM

Omuz Manşeti (RotatorCuff) Yaralanmalarıve Yırtılmalarının Belirtileri

Omuz manşetindeki incinmenin ortaya çıkardığı ağrı sıklıkla rastlanılan bir durumdur ve genellikle bir yırtığın habercisidir. Kaldırma, taşıma veya çekme hareketleri, omuz üzerine düşme gibi durumlarda omuz manşetiniz yırtılabilir. Uzun süreli basıya maruz kalma veya kol çıkığı da omuz manşetinin incinmesine neden olabilir.

 • Hassas ve zayıf omuz
 • Kol ve omuzda ağrı
 • Kolunuzu başınızın üzerine kaldırırken zorlanma
 • Omzu hareket ettirirken oluşan çıtlama
 • Omuz üstüne yatarak uyuyamama
 • Uykuya dalmakta ve uykuyu sürdürmekte zorluk
 • Arkanıza erişmekte zorluk

Rotator manşet yırtıkları parsiyel (tam olmayan) veya tam yırtık biçiminde olabilir. Tendonun bütün kalınlığınca olmayan parsiyel yırtıklar cerrahi olmayan tedaviye iyi yanıt verirler. Cerrahi olamayan tedaviye yanıt vermeyen parsiyel yırtıklar ve tam yırtıklarda cerrahi tedavi gerekir.

Rotator manşet zayıf kan akımına sahip bölgelerden biridir. Kan dolaşımı iyi olan dokular, yaralanmalarını tamir etmede daha başarılı ve hızlıdırlar. Rotator manşet içindeki kan akımı zayıf bölgeler; yaşlanmayla birlikte yaralanmaya meyilli hassas bölgelerdir. Yaş ile artan dejenerasyon; orta yaş üzeri kişilerderotator manşet yırtığının daha fazla görülmesi nedenlerindendir. Sürekli bazı hareketlerin tekrarlanmasıomuz problemini hızlandırır.

Omuz Manşeti (RotatorCuff) Yaralanma ve Yırtığının Nedenleri

 • Baş üstü hareketleri sık yapan sporcularda oluşabilir.
 • Rutin olarak cam silmek
 • Araba yıkamak
 • Boya yapmak
 • Düşen ağır bir nesneyi yakalamaya çalışmak
 • Kollar açıkken ağır bir cismi kaldırmak
 • Omuz üzerine düşmek

Aşırı güç kullanma veya yüklenme; zayıf rotator manşet kaslarını yırtabilir.Yırtığa neden olan yaralanmalar her zaman hastada ağrı oluşturmayabilir. Yapılan araştırmalar; hafif derece rotator manşet yırtığı olan hastaların % 40’ının yırtık anını fark etmediğini ortaya koymuştur.

Tipik rotator manşet yırtıklı hasta grubu; orta yaş üzeri ve ara sıra omuz ağrısı problemi olan hastalardır. Bu hastalar ağır bir yük kaldırdıktan veya omuzlarını zorladıktan sonra kollarını kaldıramamak ve ağrı şikayeti ile başvururlar. Genç nüfusta da rotator manşet yırtıkları gelişebilir. Aşırı kullanma veya sportif aktivite ile yaralanma en sık görülen nedenlerdir.

Rotator manşet yırtıkları; etkilenen omuzda ağrı ve güçsüzlüğe neden olur. Çoğu hasta ağrı nedeniyle o taraf omuz üzerine yatamadıklarından şikayetçi olur. Bazı vakalarda rotator manşet kısmi olarak yırtılır. Omuzda ağrı olabilir ancak yine de hareketleriniz yeterli olabilir. Yırtık ne kadar genişse omzunuzdaki güçsüzlük o kadar fazla olur. Rotator manşetin tam kat olarak yırtıldığı vakalarda; hareketlerde sınırlılık ortaya çıkar. Kolunuzu tam olarak yukarı kaldırmak mümkün değildir.

Kısmi (Parsiyel) kas yırtığı nedir?

Parsiyel (kısmi) kas yırtığı maksimum kasılma veya gerilme sonucunda oluşur. Kas kasıldığında ağrı, belirgin kanama ve şişlik (hematom) mevcuttur.

Tam kas yırtılması nedir?

Kas yırtılması birdenbire olur ve buna ilgili kas gruplarında şiddetli ağrı eşlik eder. Kas bütünlüğü bozulmuş, ileri derecede kanama, şişlik (hematom), ağrı, kuvvet ve hareket kaybı mevcuttur.

Kas yırtılmasının nedenleri arasında iki tanesi çok önemlidir

1)Maksimal kasılmada hareket koordinasyonsuzluğu.

2)Sert (uzama yeteneğini yitirmiş) bir kasın şiddetli bir dirence karşı ani hareketi.

Omuz manşeti (RotatorCuff) Yaralanma ve Yırtığının Tedavisi

Cerrahi dışı tedavi:

Tedavinin ilk amacı,Ağrının ve inflamasyonun azaltılmasıdır.

İstirahat tavsiye edilmektedir.

Soğuk veya sıcak uygulamalar, ağrı ve enflamasyonun azaltılmasında yardımcı olur.

Rehabilitasyon için Fizyoterapistiniz ,size uygun bir program uygulayacaktır.

Sıkışma sendromu ve rotatorkaf yırtıklarında semptomatik olmayan veya semptomların az olduğu küçük yırtıkların tedavisi hem cerrahi hem de konservatif olarak sonuçları başarılıdır.

Hastanın yaşı, beklentisi, aktivite düzeyi, semptomların yırtığın boyutu, atrofi ve dejenereratif değişiklikler tedavi biçimini belirleyen hastaya ait faktörlerdir.

Medikal tedavi, enjeksiyonlar, egzersiz programları, yumuşak doku tetik nokta yaklaşımları, bantlama , kuru iğneleme konservatif tedavilerin temelini oluşturur.

Rotator Manşet YaralanmalarındaKuru İğne Terapisi

Rotator manşet, vücuttaki diğer bölgeler gibi iyi kanlanmayasahip olmadığı için kendi kendini iyileştirmesi çok zordur. Büyük bir kan kaynağı olmadan, kasların kendi kendini tamir etmeye başlaması için gereken doğru beslenme , oksijenlenme ve şifayı alması zordur.

Kuru iğneleme, vücudun doğal iyileşme yanıtını, proteinlerin salgılanması ve hasarlı dokuların onarılmaya başlaması için gerekli olan kan dolaşımını arttırarak Rotator manşet onarımını hızlandıracaktır.

Omuz problemlerinde uygulanacak konservatif tedaviler içinde en etkin yöntemlerden biri de Kuru İğne Terapisidir.

Kuru iğneleme sonrasında Fizyoterapistiniz; normal omuz fonksiyonlarınızı geri kazanmanız için size özel bir program belirleyecektir. Postür ve omuz dizilimi için egzersizler verecektir. Rotator manşet grubunun gücünün arttırılması ve omuz çevresi diğer kaslar arası dengenin sağlanması çok önemlidir.

Kolu başın üzerine kaldırma ve diğer omuz hareket aralığını arttırıcı egzersizler, yaralanmanızın iyileşmesine bağlı olarak sizi takip eden Fizyoterpistiniz tarafından doğru zaman da verilmelidir, aksi takdirde ağrıda artma ve tedavinizde gerilemeye neden olur.

Rotator Manşet YaralanmalarındaManuel Tedavi

Omuz problemlerinin tümünde manipulatif tedavi uygulanmasının tedavisüresi, ağrı ve fonksiyonellik açısından faydalı olduğunu gösteren çalışmalar literatürde yer almaktadır.Omuz için geliştirilmiş birçok mobilizasyon tekniği bulunmaktadır.

Glenohumeral eklem mobilizasyonu, skapularmobilizasyon, bunlar arasında yer almaktadır.Omuz problemlerinde uygulanacak konservatif tedaviler içinde en etkin yöntemlerden bir diğeri de manuel terapi teknikleridir. Konnektif doku ve derin friksiyon masajı, myofasial gevşetme, mobilizasyon, manipülasyon, traksiyon gibi uygulamalar ve onu destekleyen; fonksiyonel kuru iğneleme, refleksoloji, klinik yoga yöntemleri birleştirilerek etkili sonuçlar elde edilir.

Sonuç olarak,spazma giren ve kısalan kasların gevşetilip uzatılması, fasyanın gevşetilmesi, sinirlerin mobilizasyonu, kuvvetsiz olan kasların kuvvetlendirilmesi, kilitli olan eklemlerin açılması ve eklem mobilitesinin artırılmasıdır. Tedavi, problemlerin tekrar geri dönmesini engellemek için hastaya düzgün postür eğitimi verilerek desteklenir.

Rotator Manşet YaralanmalarındaKinezyolojik Bantlama

Omuz bölgesi problemlerinde sıklıkla başvurduğumuz yöntemlerden birisi de kinezyolojik bantlama(taping) yöntemidir. Omuz ve çevresine uygun gerginlik ve yönlerde uygulanan kinezyolojik bantlama, omuz çevresi kaslarını destekler, travmalara karşı korur ve omuz kaslarının güçlenmesini sağlar. Son yıllarda profesyonel voleybolcular bu yönteme sıklıkla başvurarak spor hayatlarının ömrünü uzatmaya başlamışlardır.

Omuz problemlerinin ilerlememesi için günlük aktivitelerinizde yapmanız gereken değişiklikler hakkında Fizyoterapistinizden bilgi almalısınız.

DONUK OMUZ (AdhezivKapsülit) Omuzda Hareket Kısıtlılığı

Kolunuzu baş üzerine kaldırmak , saçınızıtoplamakta,taramakta zorluğunuz varsa, diğer omuzunuza dokunamıyor veya kolunuzu arkaya götüremiyorsanız, omuz hareketlerinizde bir kısıtlanma var demektir. Hareket kısıtlılığı DonukOmuz hastalığının

Donuk omuz veya Adhezivkapsülitglenohumeral eklemin non-kontraktil yapılarının sertliğine bağlı olarak omuz eklemininin hem aktif hem de pasif harekette ağrı ve kısıtlığı olarak tanımlanır.

Adhezivkapsülit, kapsülit, periartrit tanımları literatürde kullanılır. Primer donuk omuzun etyolojisi tam olarak bilinmemekle birlikte immünolojik, inflamatuar, biyokimyasal ve endokrin nedenlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.İntrinsik ve eksentrik faktörler sonucu oluşan donuk omuz sekonder donuk omuz olarak tanımlanır.

Rotator kılıf kontraktürü,bisepstenosinoviti,subskapular tetik noktaları,otoimmün ve otonomik refleks disfonksiyonunuda içerir. Hastalarda ilk başlarda hassasiyet yükektir, ağrı ile birlikte limitli pasif eklem hareketi ve şiddetli disabiliteleri mevcuttur, hastalar sertlikten çok ağrıdan şikayet eder.İlerleyen dönemlerde hafif ağrı ve kapsüler son noktada çok az veya hiç ağrı yoktur, hastalar ağrıdan çok disabiliteden şikayet ederler.

En Sık Kimlerde Görülür ?

 • Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür
 • Genellikle 40-65 yaş arası sıktır
 • Şeker hastalarının % 10 -20 inde görülür.
 • Omuz ekleminin bir kırık veya ameliyat gibi nedenlerle uzun süre tesbit edilmesi sonucunda da gelişebilir.
 • Hipertiroidi, kalp-damar hastalıkları, depresyon, parkinson gibi rahatsızlıklar b.

Hastalık genellikle 3 aşamada ,yavaş ve sinsice gelişir.

 • Aşama; Geceleri daha fazla olmak üzere ağrı vardır. Şiddetli, artan ağrı ile birlikte hareket kısıtlılığında bir artış görülür. Bu aşama 2 ile 9 ay sürer.
 • Aşama; Ağrı azalmaya başlar ve kol hareketleri ağrısız hale gelmesine rağmen hareket kısıtlılığı artmıştır. Bu kısıtlılık diğer kol hareket açıklığının yarısına kadar ilerleyebilir. Bu aşama 4 ile 12 ay sürebilir.
 • Aşama; İlerleme durur. Hastaların bir kısmında hareket yeteneğinde dereceli bir artış olur. Bu dönem 12-48 ay kadar sürebilir. Bu dönemde bazı hastalarda omuz hareketlerini geri kazanmak için cerrahi uygulama gerekebilir.

Donuk Omuz Tedavisinde Fonksiyonel Kuru İğneleme

Omuz Ağrısında Ameliyatsız (Konservatif) Tedavi Yaklaşımları

Omuz ağrısı için kuru iğneleme, mükemmel bir tedavi stratejisi olabilir.

Ancak omuz ağrısına başlıca neyin sebep olduğuna bağlıdır. Açıkçası, omuz ağrısının pek çok nedeni vardır. Ağrıya neyin sebep olduğu tesbit edilmelidir.

Ağrının nedeni travma ise travma bölgesinde inflamasyon oluşur. Ağrıyı hissettiğimiz yerde, enflamasyon varlığında ödem dediğimiz, bölgesel sıvı toplanması söz konusundur. Ödem hem ağrıya neden olur hem de o bölgenin dolaşımını bozarak ağrıyı arttırır. Kuru iğneleme, beyinden streoid (kortizon) denilen maddenin salgılanmasını uyarır. Streoid ödemi çözerek hastayı rahatlatır, dolaşımı arttırır ve ağrıyı azaltır, ayrıca dokulara kan gidişini düzenleyerek hasara uğramış dokuların beslenmesi ve tamir edilmesini kolaylaştırır.

Omurlar arasında oluşan fıtıklar da kollara ve omuza yayılabilen ağrılar oluşabilir. Kuru iğneleme ; kas gevşetici etkisinin yanı sıra endorfin denilen morfin benzeri ağrı kesici madde salınımını arttırarak ağrıyı giderir. Ayrıca limbik sistemi (duygu merkezi) düzenleyerek kişinin ağrı ve strese karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

Bununla birlikte, hareketle ilgili omuz ağrısının en yaygın nedenlerinden biri, kasların omuzda dengesizliğidir.

Bu “fonksiyonel omuz ağrısı” dır. Ağrı, yetersiz omuz işlevinden kaynaklanmaktadır. Etkili omuz hareketi, hareketliliğin ve omuz stabilitesinin dengesini içerir. Omuz çevresindeki bazı kaslar aşırı aktif ,spazmlı ve kulunç haline gelme eğilimindeyken diğer kaslar zayıflar. Kas fonksiyonlarının bu dengesizliği miyofasiyal tetik noktalarına neden olabilir.

Miyofasyal tetikleyici noktalar sıklıkla omuz ağrısına neden olur. Ek olarak, kas fonksiyonunun dengesizliği omuz ekleminde, sırtın ortasında ve boyunda anormal stres yaratır.Kas dengesizliği haftalar-yıllar kadar uzun sürebilir. Uzun süreli omuz disfonksiyonu sonuçtadejeneratif eklem ve postüral değişikliklerine neden olur.

Fonksiyonel kuru iğneleme omuz kası dengesizliğini gidermek için mükemmel bir araçtır.

Kuru iğneleme, omuz kaslarındaki dengesizliğine neden olan miyofasyal tetik noktalarını tedavi etmek için küçük bir iğne kullanılmasını gerektirir. Omuz ağrısı için kuru iğneleme terapisinin amacı, omuz kaslarındaki ağrılı tetik noktaların gevşetilmesini içerir. Bu, sinir / kas kavşağındaki nörolojik kontrolü sıfırlar ve aynı zamanda kasla ilgili omuz ağrısını azaltır.

Omuz ağrısı için kuru iğneleme diğer tedavilerle kombine edilebilir. Kuru iğneleme, hastaların germe ve egzersizlerini kolaylaştırarak, hareketle ortaya çıkan ağrıyı azaltır.Ağrısız normal omuz hareketlerine daha kısa sürede geri dönebilirler.

Donuk Omuz Tedavisinde Kinezyolojik Bantlama

Omuz Ağrısında Ameliyatsız (Konservatif) Tedavi Yaklaşımları

Kinezyolojik bantlama, eklem hareketlerini kısıtlamadan eklem ve kasları destekleyerek vücudun doğal iyileşmesini hızlandıran özel bir bantlama tekniğidir

KinezyolojikBantlama Ağrı ve Ödem Üzerine Nasıl Etki Eder ?

Kas iskelet sistemi kaynaklı sorunların başında kasın fonksiyonel bozuklukları gelmektedir.

Dr.Kasekasın bantlanmasının, eklem çevresinin bantlanarak hareketsiz bırakılmasından daha etkin olduğunu savunmaktadır. ‘’Eğer bir kas aşırı kullanım ile çok uzun süre çalışmak durumunda kalır veya kapasitesinin üzerinde zorlanırsa kas dokusunda küçük ya da büyük boyutlarda yaralanmalar oluşur. Neticesinde yangılı bir durum meydana gelir; ağrılı ve yangılı kaslar ödem nedeniyle şişerek yer aldıkları bölgede alanı daraltarak lenfatik akıma engel olur ve ayrıca cilt altında yer alan ve ağrı duyusunu yaratan sinir uçlarını da uyararak kişide ”ağrı ve rahatsızlık hissi” uyandırır.

Kinezyolojik bantlama, uygulandığında cildi yukarı kaldırıp deri ile kasların arasındaki boşluğu arttırmakta ve bölgede yaralanma sonucu oluşan baskıyı hafifletmektedir.

Yaralanma bölgesindeki baskının azalması hem dolaşım ve hareketi arttırarak o bölgedeki yangının azalmasına, hem de deri altındaki sinir uçlarının serbestleşerek ağrı alıcılarının uyarılmasına engel olur ve sonuçta ağrısız hareket etme imkanı sağlanmış olur.

Kısa ismiyle Kinesiotaping tekniğinin temel amacı bu yolla ağrısız hareketi sağlamak ve iyileşmeyi hızlandırmaktır.

Donuk Omuz TedavisindeManuel Tedavi

Omuz Ağrısında Ameliyatsız (Konservatif) Tedavi Yaklaşımları

Manuel tedavi, eklemlerdeki hareket kısıtlılıklarını düzeltmek, fonksiyon bozukluklarını gidermek amacıyla, yalnızca ellerle yapılan bir yöntemidir.

Eklemlerin pasif eklem hareket açıklığıklinik değerlendirmede son nokta hafif bir yaylanma ile sonlanmaktadır. Baskı artırılırsa biraz daha hareket yapılabildiği ve burada esnekliğin olduğu hissedilir. Bu esnek sonlanmanın tek yönlü bozulduğu ve eklem fonksiyonlarının yapısal belirgin patolojiler olmaksızın etkilendiği hallerde fonksiyonel eklem blokajından söz edilir.

Blokajın fizyolojik sonucu, eklem fonksiyonlarında bozulma ve ağrıdır. Ağrı, geri dönüşümlü hareket kısıtlılığına eşlik eder.

Uygun endikasyon ve doğru girişimle eklem hareketleri düzelince ağrı da düzelir. Özellikle omurga kaynaklı ağrılarda klasik yaklaşımlarda ağrı etiyolojisi kolay tespit edilememektedir. Ancak manuel tedavi yöntemleri ile tanı çoğu kez kolaylaşmakta ve bu biçimde konan tanıya yönelik tedaviler çok daha kısa sürede başarılı olmaktadır. Eklemlerin fonksiyonlarındaki kısıtlılık belirgin yapısal bozukluklar nedeniyle, ya da yapısal bir patoloji olmaksızın olabilir.

Ancak gerek kısıtlılığa yol açacak belirlenebilir yapısal bozukluklarda, gerekse böyle bir bozukluğun saptanamadığı hallerde, hareket sisteminin fonksiyonel ve geri dönüşümlü reaksiyonlar devreye girmektedir. Bu bozukluklardan hastayı tedavi arayışına sokan en önemli yakınma ağrıdır.

Manuel tedavi, refleks tedavi olarak tanımlanmakta eklem yapılarının hareketlendirilmesi ile oluşturulan refleks reaksiyonlar eklemdeki ağrılı durumlar ve fonksiyon bozukluklarında etkili olmaktadır.