Kayropraktik Yaklaşımlar Kayropraktik Bakım

Kayropraktik

Kayropraktik, düzenlenmiş bir birinci basamak sağlık mesleği olup, ilaç veya cerrahi kullanmadan iyileşme ve kendi kendini düzenleme yeteneğini vurgular. Kayropraktik uygulaması, omurgadaki sinir sisteminin fonksiyonunun azalması nedeniyle vücudun işlevini ve iyileşme yeteneğini etkileyebilecek yanlış hizalamaları gidermeye odaklanır.

Kayropraktik’in Yararları:

Ağrı yönetimine yardımcı olur – Kayropraktik bakım, orta ila şiddetli ağrı çeken kişiler için ağrı kesmede etkilidir.

Hareket kabiliyetini artırır – Araba çarpması veya düşme gibi kazalardan sonra kendinizi sert hissedebilir, hareketleriniz ağrılı ve kısıtlanmış olur. Kayropraktik bakım, omurganızdaki ve eklemlerinizdeki hareketliliği yeniden kazanmanıza yardımcı olur daha uzun etki ve ağrınızı hafifletmek için kaslarınızı gerin. Kiropraktörler, iyileşmeye yardımcı olmak ve hareketi yeniden kazanmak için özel egzersizler konusunda tavsiyelerde bulunabilirler .

İlaç yan etkilerinden kaçının – Kayropraktik ilaç veya ameliyat ihtiyacını içermez, bu yüzden kayropraktik bakım almanın olası riskli yan etkileri yoktur. Ayrıca olası uyuşturucu kullanımı ve bağımlılık riskini de ortadan kaldırır. Kayropraktik algısı genellikle ağrısının tedavisi ile sınırlıdır, ancak hastalanmadan da omurga sağlığınızı korumak, oluşabilecek hastalık ve rahatsızlıkları önler.

Birinci Basamak Sağlık Sağlayıcıları olarak, ,çok çeşitli koşullar hakkında bize danışılmaktadır.

Kayropraktör’ü (Chiropraktör’ü) kim görebilir?

Kayropraktik herkes içindir. Kayropraktik mesleği, Türkiye’nin gelecek nesillerine, kendi sağlıkları ve gelecek yıllarda çocuklarının sağlığı için kişisel sorumluluk almayı öğrenmeleri konusunda yardım etmeye kendini adamıştır. Herkesin bir omurgası vardır ve ona iyi baktığımızdan emin olmalıyız. Tıpkı dişlerinize iyi bakmanız gibi omurganızın da düzenli bakıma ihtiyacı vardır.

Çocuklar: Pek çok çocuk doğumdan veya spor yaralanmalarından kaynaklanan spinal yanlış hizalamalardan ve oyun alanında oyun oynamaktan etkilenebilir, kayropraktik bakım, genel sağlıklarını iyileştiren dikenlerin hizalamasını iyileştirmeye yardımcı olur ve daha hızlı iyileştikçe hastalık için ilaç ihtiyacını azaltmaya yardımcı olur .

Yaşlılar: Kiropraktörler, Türkiye’deki yaşlı nüfusun arttığını kabul eder. Kiropraktörler eklem hareketliliğini ve daha sonra bu yaşlanan nüfusun yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Hasta hareketliliğini arttırmak, yaşlı kişinin bağımsız kalmasını sağlayabilir, bu da algılanan yaşam kalitesi üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir, ayrıca yardım için müteakip maliyetleri düşürür. Kayropraktik NHS üzerindeki yükü azaltabilir ve toplumdaki yaşlılara faydalı bir hizmet sunar.

Aileler: Amacımız Kayropraktik yoluyla mümkün olan en fazla aileyi en iyi sağlık durumuna getirmek için eğitmek ve uyarlamaktır. Çekirdeğinde Kayropraktik, vücudun ilaç ya da ameliyat kullanmadan kendini iyileştirme yeteneğini vurguluyor. Her ne kadar spinal ayarlamalar sağlık denkleminin bir parçasını oluştursa da, aile sağlığına hayati bir yaklaşım, bireylerin vücutlarının en iyi şekilde çalışabilme yeteneğini desteklemek için bilinçli seçimler yapmaları gerektiği anlamına gelir. Bunlar, sinir sistemi işlevini etkileyen ve optimal sağlığı engelleyen fiziksel, duygusal ve kimyasal streslerden kaçınmayı içerir.

Kayropraktik muskuler-iskelet sisteminin mekaniksel rahatsızlıklarının tanı, tedavi ve önlemlenmesinde ve bu mekaniksel rahatsızlıkların genel sağlık ve sinir sistemi üzerinde ilgili bir sağlık mesleğidir. Özellikle omurganın mekanik bozukluklarını düzeltmek ve yumuşak doku ve diğer eklem manipülasyon tedavisine önem verir.

WFC Dictionary Definition
World Federation of Chiropractic, 2001

Kayropraktik nöromuskuler-iskelet sisteminin rahatsızlıklarının tanı, tedavi ve önlemlenmesinde ve bu rahatsızlıkların genel sağlık üstündeki olumsuz etkisi ile ilgilenen bir sağlık mesleğidir. Çıkık olmadan normal mekanik hareketliliğini yitirmiş eklemleri manipüle etmek, düzeltmek ve elle uygulanan teknikler üzerine yoğunlaşır.

The WHO definition
World Health Organization, Guidelines on Chiropractic, 2005

Kayropraktik İlaç ve cerrahi tedavileri kullanmadan vücudun kendi kendini onarabilme kapasitesini kullanarak hastaya yaklaşan bir sağlık disiplinidir. Kayropraktik pratisyenliği omurganın mekaniksel yapısı ve sinir sistemi tarafından yönetildiği gibi fonksiyonu ve bu ilişkinin genel sağlık üzerindeki etkilerine önem verir. Kayropraktik doktorları hastanın menfaati için diğer sağlık uzmanları ile uyumlu çalışabilmenin önemini ve sorumluluğunu ciddi bir şekilde üstlenirler.

The ACC definition
Association of Chiropractic Colleges, 1996

  • açık 12 Mayıs 2019

0

Kaynak: Kayropraktik omurga sağlığı derneği –Türkiye