DİZ AĞRISI TEDAVİSİ

Kuru İğneleme, yaralı alanın etrafındaki kan akışını, sinir iletimini ve / veya dokunun yapısını iyileştirerek ağrıyı ve / veya uyuşukluğu azaltarak iyileşme sürecini hızlandırır. Sıkı kaslar tipik olarak oksijensizdir ve kas spazmı artar. İğneyi bu alanlara yerleştirerek, kasın gevşemesine yardımcı olur, bölgeye oksijen ve kan akışının hızlanmasını sağlar. Hücresel düzeyde, sinir sistemi tarafından kas aktivasyonunun(kas spazmının) azalmasına neden olan kimyasal değişiklikler de vardır. Bazı insanlar ertesi gün en kısa sürede sonuçları görür, ancak diğerleri ağrı seviyelerinde bir değişiklik hissetmek için birkaç iğneleme seansı gerekeblir.

İşte Bilmeniz Gerekenler…

 1. Kuru İğneleme uygulaması uzun yıllardır uygulanmakta ve Nöro-Kas-İskelet fonksiyonlarını geliştirmeye devam etmektedir. Bu teknikler, metotlar geliştikçe uygulayıcıların yetenekleri de artar ve bu tedavi stratejisini rehabilitasyon dünyasında en etkili yöntemlerden biri haline gelmektedir.
 2. Kuru iğnelemedeki gelişmeler, hepsi ağrının veya disfonksiyonun varlığını tedavi etmek için kullanılan miyofasiyal tetik nokta modeli, radikülopati modeli ve spinal segmental sensitizasyon modeli dahil olmak üzere birçok farklı modele ve yönteme yol açmıştır.
 3. Kuru İğnelemenin temel amacı, aşırı hassas yapıların ağrılarının azaltılması, hareket ve fonksiyonun geri kazanılması ve dokuya iyileştirici bir tepki vermektir.Kuru iğnelema,Dry Needling, diğer hareket çözümlerinin üstünde hızlı ve somut sonuçlar elde etmek için son derece faydalıdır.
 4. Kuru İğne Akupunktur’dan tamamen farklıdır. Kuru İğneleme, ağrı düzenine, kas fonksiyon bozukluğuna ve tedaviyi yönlendirmek için fizik muayene ve değerlendirmeye dayanan diğer ortopedik belirti ve semptomlara dayanarak nöromüsküler iskelet sistemlerini tedavi etme tekniğidir. Akupunktur, vücudunuzdaki meridyenler, yollar boyunca aktığına inanılan Qi veya Chi olarak bilinen Enerji Akışı veya Yaşam Gücü Akışını dengelemek için bir tekniktir.
 5. Eğer Kuru İğneye kuşkuyla yaklaşıyorsanız, bu teknikle dünyanın dört bir yanından gelen dünya standartlarındaki sporcuların ağrı ve işlev bozukluğu nedeniyle tedavi edilmesinin bir nedeni var. Fizik tedavi ve kayropraktik uygulama kapsamı bu uygulamayı yaygın olarak kabul etmeye devam ettikçe, uygulamada belirgin gelişmeler ve muhtemelen altın iğnenin standart bir yumuşak doku ve nöromüsküler teknik olarak Kuru İğnenin ortaya çıkmasını görmeye devam edeceğiz.

Kuru İğnenin Tarihçesi ve Temelleri

Kuru İğnenin (DN) tarihi, Dr. Janet Travell ile birlikte 1940’lara dayanmaktadır. “Islak iğneleme” ile ortaya çıkan kas tetik noktalarını ve yönlendirme modellerini belirledi. Daha sonra “Kuru İğneleme” nin aynı sonuçları sunduğunu keşfetti. Bu çığır açan bir işti ve bu nedenle “Dry Needling” adını yarattı. O ve Dr. David Simon, insan vücudunda bulunan tetik noktalarının çoğunu dikkatlice belirledi. Böylece, ilk nesil modern Kuru İğneleme kuruldu (1).

“Islak İğneleme”, vücuda hipodermik bir iğne ile bir maddenin (takviye veya ilaç) girmesidir. “Kuru İğne” fiziksel bir değerlendirmeyi içerir ve Janet Travell MD, David Simons MD, Dr. C. Chan Gunn ve diğerleri tarafından geliştirilen ve tarif edilen nöromüsküler iskelet sistemi koşullarına müdahaledir. Reaktif tetikleme noktaları ve kısaltılmış kasları “gevşetmek” için küçük monofilament iğneler kullanır. Bu tedavi muhtemelen immün, enflamatuar, biyomekanik, vasküler ve nörolojik sistemleri etkilemektedir (2).

APTA (Amerikan Fizik Tedavi Derneği), Dry Needling’in, cilde nüfuz etmek ve nöromüsküler iskelet ağrıları ve hareket bozukluklarının tedavisi için altta yatan miyofasiyal tetik noktalarını, kas ve bağ dokularını uyarmak için ince bir filiform iğne kullanan yetenekli bir müdahale olduğunu belirtir. Kuru İğneleme, iskelet kası, fasya ve bağ dokusundaki işlev bozukluklarını tedavi etmek ve kalıcı periferik nosiseptif girdiyi azaltmak ve vücut aktivitesi ve fonksiyonunda iyileşme ve düzelme sağlayan katılımı azaltmak için kullanılan bir tekniktir (3).

Kuru İğneleme, Klinisyenlerin kullandığı birkaç isme sahipti: TDN (Tetik Noktalı Kuru İğne), IMS (İntramüsküler Stimülasyon), IMT (İntramüsküler Manuel Terapi), FDN (İşlevsel Kuru İğneleme) ve diğerleri.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Fiziksel Terapistler, Kiropraktörler, Osteopati Hekimleri, Tıp Doktorları, Naturopathlar ve Akupunktur Uzmanları Dry Needling kullanıyor.

Popüler Kuru İğne Teorileri

Radikülopati Modeli: Dr. Chan Gunn, Cannon Denervasyon Süper Hassasiyet Yasası’na dayanan Radikülopati modelini geliştirdi ve “kas içi stimülasyon” terimini kullandı.

Spinal Segmental Duyarlılık Modeli: Dr. Andrew Fischer, Travell ve Simons’un Tetik Nokta Modeli ve Gunn’un Radikülopatisi Modelinin çalışmalarını kullanan bir Model yarattı. Fischer’e göre, kas-iskelet sistemi ağrısının giderilmesinde en etkili yöntemler enjeksiyon öncesi blokları, hassas noktaların ve tetik noktalarının iğnesi ve infiltrasyonunu, somatik blokları, sprey ve streç yöntemlerini ve gevşeme egzersizlerini içerir (5).

Kuru İğnenin Yararları

 

Kuru İğneleme, tıbbi uygulamalarda popüler bir yöntem haline geliyor, çünkü kas-iskelet sistemi şikayetleri tıbbi yardım almak için en çok bildirilen koşullardan biri.

Kas-iskelet sistemi hastalıkları 18 yaş ve üstü ABD’de her iki kişiden birden fazlasını ve 65 yaş ve üstü dört kişiden birini etkilemektedir. Travma, bel ağrısı ve artrit, rapor edilen ve doktor muayenehaneleri, acil servisler ve hastanelere yapılan sağlık ziyaretlerinin her yıl gerçekleştiği en yaygın üç kas-iskelet sistemi rahatsızlığıdır. (6) Kas-iskelet sistemi ağrısının ortaya çıkmasındaki bu artış, insanların ağrılarını hızla düzeltmek için Kuru İğne dahil bir yöntem bolluğu olan iyi manuel terapistler aramasına neden olmaktadır.

Kinetacore’a göre, Dry Needling’in temel amacı, aşırı hassas yapıların hassaslıüının azaltılması, hareketi ve işlevi eski haline getirmek ve dokuya iyileştirici bir tepki vermektir. Bu tedavi amacı, Kronik Ağrı Sendromu’ndan MS’e (Multipl Skleroz), Sprey / Zorlanma Yaralanmalarına (Liste devam edebilir) kadar geniş bir yelpazedeki hastaları tedavi etmenize ve yardım etmenize yardımcı olacaktır.

Bir Kuru İğne Terapisti, iğne ile “hissedebilir” ve bunu bir teşhis aracı olarak kullanabilir. Kuru İğneleme, sık sık kaslar, kontraktürler ve tetikleyici noktalar X-ışınları, MRI, BT’lerde görünmez olduğu için genellikle son derece yararlıdır. Kasların derinindeki kontraktürler, nüfuz ettiği dokuların kalitesi hakkında geri bildirim yoluyla iğne ile hissedilebilir. Dry Needling’i Graston Tekniği’ne benzer bir teşhis ve tedavi aracı olarak kullanıyorum.Ayrıca gerektiğini hissettiğim de Graston tekniğini de uyguluyorum. Manuel bir terapist bakış açısından, kas ve fasya derin katmanları boyunca uzanan bir iğneye sahip olduğunuzda dokuda “hissedebildikleriniz” şaşırtıcı. Kronik ve fibrotik dokulardan geçerken, bana çok “aşırı duygusal” geliyor.Bunun uyandırılması, teşvik edilmesi ve yeniden eğitilmesi gereken bir kas amnezi alanı olduğunu söyleyebilirim.

Kuru İğne ve Akupunktur Arasındaki Fark

Kuru İğneleme, ağrı düzenine, kas fonksiyon bozukluğuna ve diğer ortopedik belirti ve semptomlara dayanarak nöromüsküler iskelet sistemlerini tedavi etme tekniğidir. Kuru İğne, tedaviyi yönlendirmek için fizik muayene ve değerlendirmeye bağlıdır; dahası, bir Kuru İğne işlemi yapıldıktan sonra test etmenize olanak sağlar. Size tedavi öncesi ve sonrası somut değişiklikler gösterme fırsatı sunar. Bu, iyi objektif bilgilerin hastaya iyileştirmelerini hızlı bir şekilde göstermesini sağlar.

Geleneksel Çin Tıbbı Akupunktur’u, vücudunuzda meridyenler, yollar boyunca aktığına inanılan Qi veya Chi olarak bilinen Enerji Akışı veya Yaşam Gücü Akışını dengelemek için bir teknik olarak açıklar. Akupunktur Uygulayıcıları, bu meridyenler boyunca belirli noktalara iğne yerleştirerek, Enerji Akışınızın yeniden dengeleneceğine inanıyorlar (7). Akupunktur hakkındaki bilgilerime dayanarak, bu Akupunktur’un gerçekte ne olduğu hakkında çok kısa bir açıklama.

TCM Akupunktur ve Kuru İğneleme ile ilgili tek şey bir monofilament iğnedir. Benzerlikler ancak TCM Akupunktur ve Kuru İğne tarzı arasında çok önemli farklılıklar var. Akupunktur, ilk zamanlardan beri kurulmuş olan kuralları ve inançları takip eder. Oysa Dry Needling, Akupunktur felsefesini takip etmiyor. Çoğu TCM’nin tümü bilimsel olmayan fikirlere dayanıyor olsa da, Dry Needling tamamen modern bilimsel, nörofizyoloji ve anatomi üzerine kuruludur. Kuru İğne ağrıyı hafifletir ve son zamanlarda ağrı bilimi anlayışına dayanır, Kuru İğne’yi çevreleyen çok daha az mistik olan bilim topluluğunun ağrıyı azaltması ile ilgilidir. TCM Akupunktur ağrı kesici tedavisinde etkili olmasının yanı sıra çok çeşitli domates iç organ hastalıklarına da dayanabilir (8).

Dry Needling’in vücutta lokal, segmental ve sistematik olarak hareket ettiğini biliyoruz. Örneğin, insan vücuduna bir İğne sokulduğunda, nüfuz etme noktasında lokal reaksiyonlar meydana gelir. Vücut, sitokinler, P maddesi ve CGRP (Calcitonin Gene Related Peptide) salgıladığı şekilde reaksiyona girer.  İğnenin cilde nüfuz ettiği bölgede, vücut, vazodilatasyona, artan kan damarı oluşumuna ve doku tamirine neden olan bir reaksiyon kademesine neden olan CGRP’yi salgılar. Ek olarak, vücut, spinal seviyede segmental olarak lokal bir ağrı yanıtıyla sonuçlanan bir Enkephalin salınımı oluşacak şekilde tepki verecektir. Ayrıca, analjezik bir etki yaratan beyinden bir Beta Endorfin salınımı, genel bir sistemik tepkiye yol açacaktır. Performans ve Yaralanma Önleme tamamen iyileşme ile ilgilidir!

Periostal Elektrik Kuru İğneleme bir etmek Yardımcı olarak Egzersiz ve Manuel Terapi için Diz OsteoartritindeÇok Merkezli Rastgele Klinik Araştırma

Dunning, James, DPT, Yüksek Lisans, FAAOMPT *, † ; Butts, Raymond, DPT, Yüksek Lisans, PhD †, ‡ ; Genç, Ian, DSc, PT, Dip Osteopraktik †, § ; Mourad, Firas, PT, OMT, Dip Osteopraktik *,  ; Galante, Victoria, DPT, FAAOMPT  ; Bliton, Paul, DPT, FAAOMPT # ; Tanner, Michelle, DPT, FAAOMPT ** ; Fernández-de-las-Peñas, César, DMSc, PT, Doktora *

Klinik Ağrı Dergisi: Aralık 2018 – Cilt 34 – Sayı 12 – p 1149–1158

doi: 10.1097 / AJP.0000000000000000634

Orijinal makaleler


Amaç:  Ağrılı diz osteoartriti (OA) olan hastalarda elektriksel kuru iğnenin bir manuel terapi (MT) ve egzersizprogramına ağrı, sertlik, fonksiyon ve sakatlık üzerine eklenmesinin etkilerini karşılaştırmak .

Gereç ve Yöntem:  Ağrılı diz OA’sı olan toplam 242 katılımcı (n = 242), 6 haftalık elektriksel kuru iğneleme , MT ve egzersiz (n = 121) veya MT ve egzersiz (n = 121) alacak şekilde randomize edildi . Birincil sonuç, Batı Ontario ve McMaster Üniversiteleri (WOMAC) Osteoartrit İndeksi tarafından 3 ayda değerlendirildiği gibi ilişkili sakatlıktı.

Bulgular:  Elektriksel kuru iğneleme , MT ve egzersiz kombinasyonunu alan bireyler , ilişkili sakatlıkta (WOMAC: F = 35.504; P <0.001), MT alanlardan 6 hafta ve 3 ay boyunca tek başına egzersiz yapanlardan önemli ölçüde daha fazla gelişme gösterdi . Elektrik kuru iğnesi alan hastaların , ağrılarını 3 ay boyunca, MT ve egzersiz alan bireylere göre ilaç almayı tamamen bırakma olasılıkları 1.7 kat daha fazlaydı (OR, 1.6;% 95 güven aralığı, 1.24-2.01; P = 0.001). Küresel değişimin derecelendirmesinde ≥5’lik kesme puanına dayanarak, önemli ölçüde (χ 2 = 14.887;Kuru iğneleme grubunda P <0.001) daha fazla sayıda hasta (n = 91,% 75 ) 3 ayda MT ve egzersizgrubuna (n = 22,% 18) kıyasla başarılı bir sonuç elde etti . Etki boyutları , 3 aylık elektriksel kuru iğneleme grubu lehine tüm sonuç ölçümleri için büyüktü (standartlaştırılmış ortalama farklar> 0.82) .

Tartışma:  Elektriksel kuru iğnenin bir MT ve egzersiz programına dahil edilmesi ağrılı, fonksiyon ve ilişkili sakatlığın iyileştirilmesinde ağrılı diz OA’sı olan bireylerde tek başına MT uygulamasından ve egzersizden daha etkiliydi .

Kanıt Düzeyi  Seviye 1b – terapi. Muhtemel şekilde üzerinde Şubat 10, 2015 kayıtlı www.clinicaltrials.gov(NCT02373631).

Referanslar

 1. http://integrativedryneedling.com/resources/history-integrative-dry-needling/
 2. Zylstra E., Kinetacore Fonksiyonel Kuru İğne: Seviye 1, Hareket Bozukluklarının Yönetimi Uygulamaları, Ağrı ve Spor Yaralanmaları. Pg 9 ve 12.
 3. http://www.aaompt.org/documents pdf
 4. http://www.restoresportsmassage.co.uk/trigger%20points%20research%20review.pdf
 5. Dommerholt, J. Ortopedik Fizik Tedavi Uygulamasında Kuru İğne. , Olarak Ortopedik Uygulama2004; Vol.16 (3) 15-20.
 6. http://www.boneandjointburden.org
 7. http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/acupuncture/basics/definition/prc-20020778
 8. http://www.iama.edu/Articles/DryNeedling.htm
 9. Şah JP, Gilliams EA. In Vivo Microdialysis kullanarak Myofascial Tetikleyici noktalarının Biyokimyasal Ortamının Açığa Çıkması: Kas Ağrısı Kavramlarının Myofascial Ağrı Sendromuna Uygulanması. J Bodyw Mov Ther. Eki 2008; 12 (4): 371-384

DİZ AĞRISINDA  KAYROPRAKTİK TEDAVİ

MANUEL TERAPİ

Diz ağrısı, ne yazık ki çok yaygındır ve genellikle göz ardı edilir. Profesyonel sporculardan haftasonu gezintisi yapanlara kadar herkes kendisine sadece “acı ile savaş,acı acıyı söker” deyişini söyler. İnsanlar diz ağrısı olduğunda veya  yaşlandıkça başa çıkılması gereken bir şey olduğunu düşünür.

Diz ağrısı çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ve sadece rahatsızlığı maskelemek yerine asıl nedenini belirlemek daha iyi sonuçları, daha sağlıklı ve ağrısız hareketleri sağlar.

Acı ile yaşamak zorunda değilsiniz!!! ve bu yaşlanmanın doğal bir sonucu değil. Diz ağrısı çekiyorsanız, rehabilite olmanın yolu bir kayropraktörü görmektir.

Tüm Kayropraktörler detaylı bir sağlık öyküsü alarak, ağrının ne zaman başladığını ve olası nedenlerini bilmek isteyeceklerdir. Kayropraktör, yürürken dizinize koyduğunuz stres ve baskı türünü belirlemek için sizden ofiste ya da koridorda birkaç metre yürümenizi isteyecektir. Bu, bir tedavi planı belirlemelerine yardımcı olacaktır.

Sonra, eklem adjustment-manipülasyonu- ve mobilizasyonu ile dizinizi yeniden hizaya sokarlar.  İyi bir yürüyüş için dizinizi doğru pozisyonda tutmanıza yardımcı olacak ayakkabı önerileri de olabilir. Son olarak, dizinizin gücünü artırmak için her gün farklı egzersizlerin yapılması gerekebilir.

Dizleriniz çok önemlidir. Kayropraktör, bu ve diğer eklem ağrılarınıza yardımcı olabilir. Bazen fazla kilolu olmak da dizlerinizde aşırı strese neden olabilir. Genellikle kilo vermek diz ağrısına önemli ölçüde yardımcı olabilir. Kilo verdiğinizde, yürürken, egzersiz, germe ve tedavi sırasında dizler üzerinde daha az stres olur, dizlerinizin sağlığını önemli ölçüde artırabilirsiniz.

 • Hareket aralığını arttır
 • Yumuşak doku iltihabı azaltır
 • Kontraktil ve kontraktil olmayan doku onarımı, genişletilebilirlik veya stabilite iyileştirme sağlar
 • Hareketi kolaylaştırmak

Manuel kuvvetlerinin uygulanması, eklemlerin ve yumuşak dokuların kalitesini ve hareket aralığını değiştirmek / iyileştirmek için tanımlanır .

Mobilizasyon , düşük hızda tekrarlanan pasif hareket yoluyla, değişken genlikte normal eklem kaymalarını çoğaltan manuel bir tekniktir,

Adjustment –manipülasyon- ise küçük bir kuvvet, hızlı, küçük genlik ve eklemin yüksek hareket hızı ile hızlı olarak tanımlanır .

Manuel tedavinin, kinetik zincirin işlevini (eklemler ve yumuşak dokusu) mekanik ve nöromüsküler mekanizmaların kombinasyonu ile geliştirdiği varsayılmaktadır. Özellikle dizde, teknikler kollajenin uzayabilirliğini arttırmayı, eklem yağlanmasını optimize etmeyi ve kas tonusunun azalmasını optimize etmeyi amaçlar; bu uygulamaların hepsinde eklem fonksiyonu ve eklem hareketliliğini arttırır .

Diz Eklem Ağrısı Belirtileri

Manuel tedavinin kullanımı için endikasyonlar aşağıdakileri içerir

 1. Ağrılı nöromüsküler iskelet sistemi eklem bozukluğu
 2. Kemik, eklem yüzeylerinde veya palpasyonunda ağrı
 3. Eklem yumuşak dokularının palpe edilmesinden kaynaklanan ağrı
 4. Azaltılmış veya değiştirilmiş hareket kalitesi aralığı
 5. Eklem hareketinde ağrı

Eklem kısıtlanması ile birlikte ağrı olduğunda, egzersiz tedavisi ile birlikte manuel tedavinin uygulanması önerilir. Manuel tedavinin, ağrı ve eklem kısıtlılıkları  ve kas aktivitesi üzerine etki yaparak egzersiz tedavisine hazırlık olarak kabul edilebileceği konusunda fikir birliği vardır .

Klinik Uygulama

Eklemlere uygulanan yaygın olarak kullanılan bir manuel terapi şekli, “eklem kaymaları” adı verilen yönlendirilmiş mobilizasyonlardır, bunlar belirli hareket düzlemlerinde gerçekleştirilir ve belirli hareketleri eski haline getirmeyi amaçlar.

Araştırmalar, tibiofemoral mobilizasyonları takiben artmış hareket ve fonksiyon aralığını göstermiştir, ancak bu olumlu etkiler sadece kısa bir süre içindir, uzun dönem sonuçlar da etkili olabilmesi için egzersiz tedavisi ile desteklenmesi gerekebilir. Mobilizasyonların egzersiz performansını artırmak için etkili bir şekilde kullanılabileceği düşündürmektedir.

Manuel terapi, osteoartrit gibi bir çok diz rahatsızlığında  klinik uygulama olarak kullanılır . Sık kullanılmasına rağmen, diz osteoartriti tedavisinin, egzersiz tedavisi gibi diğer müdahalelerden bağımsız olarak etkileri konusunda az araştırma vardır . Çalışmalar, el ile tedavinin diz osteoartritinde ağrı modülasyonu üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir . Manuel terapi ve rehberli egzersizlerin kombinasyonunun diz osteoartriti olan hastalar için fonksiyonel yararları vardır  . Manuel terapi ve rehberli bir egzersiz programı şikayet yükünü azaltabilir ve ameliyat ihtiyacını erteleyebilir, böylece maliyeti azaltabilir .

Multimodal veya egzersiz tedavisi ile birlikte diz ve / veya tam kinetik zincirin manipülatif tedavisi,  Patellofemoral Ağrı Sendromunu iyileştirir.  Anterior diz ağrısı, kas kaybına neden olan diz ekstansörlerinin güç kaybı ve azalmış aktivitesi ile ilişkilidir.Diz çevresindeki kas kasılmasının, dizde eklem mobilizasyonu sonrasında düzeldiği gösterilmiştir . Spinal manipülasyon, alt ekstremite kas sisteminin kas inhibisyonunu azaltmak için etkili bir tedavi olarak da kabul edilebilir.

Uygun bir egzersiz terapisi ile birleştirilen Kayropraktik tedavi-manuel terapi-, kas gücünü, propriyosepsiyonu ve fonksiyonel performansı arttırmada tek başına egzersiz terapisinden daha etkili gibi görünmektedir.

 • Referanslar
  J Haxby Abbott et Al., ’Exercise therapy, manual therapy, or both, for osteoarthritis of the hip or knee: a factorial randomized controlled trial protocol’, trial journal, February 2009 (Level of evidence: 1B )
 • Michael A. Hunt et al., ‘Effect of Anterior Tibiofemoral Glides on Knee Extension during Gait in Patients with Decreased Range of Motion after Anterior Cruciate Ligament Reconstruction’, Physiother Can. 2012, 235-241 (Level of evidence: 1B)
 • Carolyn J. et al, ‘Physiotherapy management of knee osteoarthritis.’, International Journal of Rheumatic Disease 2011, 145-151 (Level of evidence: 1A)
 • Salamh P, Cook C, Reiman MP, Sheets C. Treatment effectiveness and fidelity of manual therapy to the knee: A systematic review and meta‐analysis. Musculoskeletal Care. 2016 Jan 1.
 • James W. brantighal et al., Manipulative therapy for lower extremity conditions: Expansion of literature review, National University of Health sciences 2009, 53-71 (Level of evidence: 2A)
 • Peter WF et al.,’ Physiotherapy in hip and knee osteoarthritis: development of a practice guideline concerning initial assessment, treatment and evaluation.’ Acta Reumatol Port 2011, 268-281 (Level of evidence: 1A )
 • Cruz-Montecinos C, Flores-Cartes R, Montt-Rodriguez A, Pozo E, Besoaín-Saldaña A, Horment-Lara G. Changes in co-contraction during stair descent after manual therapy protocol in knee osteoarthritis: A pilot, single-blind, randomized study. Journal of Bodywork and Movement Therapies. 2016 Apr 27.
 • Fitzgerald GK, Fritz JM, Childs JD, Brennan GP, Talisa V, Gil AB, Neilson BD, Abbott JH. Exercise, manual therapy, and use of booster sessions in physical therapy for knee osteoarthritis: a multi-center, factorial randomized clinical trial. Osteoarthritis and Cartilage. 2016 Mar 10.
 • Courtney CA, Steffen AD, Fernández-De-Las-Peñas C, Kim J, Chmell SJ. Joint mobilization enhances mechanisms of conditioned pain modulation in individuals with osteoarthritis of the knee. journal of orthopaedic & sports physical therapy. 2016 Mar;46(3):168-76.
 • Deyle GD, Henderson NE, Matekel RL, et al. ‘Effectiveness of manual physical therapy and exercise in osteoarthritis of the knee: A randomized, controlled trial.’ Ann Intern Med 2000 Feb, fckLR173–81. (Level of evidence: 1B)
 • Abbott JH, Chapple CM, Fitzgerald GK, Fritz JM, Childs JD, Harcombe H, Stout K. The incremental effects of manual therapy or booster sessions in addition to exercise therapy for knee osteoarthritis: a randomized clinical trial. journal of orthopaedic & sports physical therapy. 2015 Dec;45(12):975-83.
 • Deyle GD et al.,’ Physical Therapy Treatment Effectiveness for Osteoarthritis of the Knee: A Randomized Comparison of Supervised Clinical Exercise and Manual Therapy Procedures Versus a Home Exercise Program’ Physical therapy, December 2005, 1301-1317 (Level of evidence: 1B)
 • Paul A. Van den Dolder et al., ‘Six sessions of manual therapy increase knee flexion and improve activity in people with anterior knee pain: a randomized controlled trial’, Australian journal of physiotherapy 2006 vol.52 (Level of evidence: 1B )
 • Jayaseelan DJ, Courtney CA, Kecman M, Alcorn D. Lumbar manipulation and exercise in the management of anterior knee pain and diminished quadriceps activation following acl reconstruction: A case report. International journal of sports physical therapy. 2014 Dec;9(7):991.
 • Esther Sutel; PhD et al., ‘Conservative Lower Back Treatment Reduces Inhibition in Knee-Extensor Muscles: A Randomized Controlled Trial’, Journal of manipulative and physiological therapeutics, February 2000 (Level of evidence: 2B)
 • Deyle G. et al. A Preliminary clinical prediction rule: knee osteoarthritis patients who are unlikely to benefit from manual physical therapy and exercise, The journal of manual and manipulative therapy 2009
 • Carol A Courtney et al, ‘Clinical presentation and manual therapy for lower quadrant musculoskeletal conditions.’, Journal of Manual and Manipulative Therapy 2011, 212-222
 •  Knee Traction | Assessment & Treatment.

Diz Ağrısı Tedavisinde Ağrı Bandı Uygulaması

KİNESİO-TAPE

Yumuşak Dokudaki Stresi ve Gerginliği Azaltın

Diz bantlaması, diz osteoartriti yaşayan insanlar için popüler bir tedavi seçeneğidir  . Terapötik diz bantlamasının diz osteoartriti ile ilişkili ağrı ve sakatlığı azalttığı gösterilmiştir.

Diz Bantlama Nedir?

Diz şeridi, dizin daha sabit bir pozisyonda hizalanması için bandın uygulanması ve konumlandırılmasıdır. Geliştirilmiş hizalama, diz etrafını saran yumuşak dokulardaki baskıyı ve gerginliği azaltabilir ve osteoartrit semptomlarını iyileştirebilir. Hastalara tedaviyi kendi kendine uygulama yönetmeleri de öğretilebilir.

Diz eklemindeki Ağrıları Nasıl Azaltır?

Bazı osteoartrit hastaları için diz bandı kullanılması tavsiye edilebilir. Diz bantlamanın aynı zamanda eklem basıncında da ince değişikliklere neden olduğuna inanılmaktadır:

 • Diz çevresindeki iltihaplı yumuşak doku üzerindeki gerginliği azaltmak
 • Hastanın vücut pozisyonu bilincini geliştirmek
 • Kuadriceps gücünü artırmak
 • Diz çökmesini veya kilitlenmesini önlemek için dizin kontrolüne yardımcı olun

Kime Yardım Edebilir?

Diz bantlaması, diz osteoartriti ile ilişkili semptomları yönetmek için basit, ucuz bir tedavi seçeneği olarak kabul edilir. Bazı konservatif tedavi seçeneklerinde ağrı azalmazsa hastalar, diz bantlamayı düşünebilirler.

Diz bantlaması, osteoartrit ilaçları , hyaluronan enjeksiyonları veya steroid enjeksiyonları,gibi diğer tedavi seçenekleriyle de kullanılabilir . Bir hastanın ciddi bir ağrısı varsa ve en iyi çözüm olarak total diz replasmanı(diz protezi) önerildiğinde, diz bantlaması yeterli fayda sağlayamayabilir.

 Ağrı Bandının etkisi Nedir?

Diz bantlamanın etkinliği konusunda yapılan pek çok çalışmanın yanı sıra en sık alıntılanan iki çalışma vardır. British Medical Journal’ın Mart 1994 sayısında yayınlanan ilk çalışmada 14 çalışma katılımcısı vardı ve diz bantlarının osteoartrit hastaları üzerindeki etkinliğini değerlendirmek için kullanıldı. Bununla birlikte, çalışma, bantlanmamış, kısa süreli ve sınırlı hedefleri olan kontrol grubu hastalarından yoksundu. Öyle olsa bile , patella (dizkapağı) orta veya dört gün boyunca bantlandıktan sonra patellofemoral eklem hastalığı olan hastalarda ağrıda yüzde 25’lik bir azalma meydana geldi .

British Medical Journal’ın Temmuz 2003 sayısında yayınlanan ikinci çalışma, diz bantlama konusunda yapılan ilk çalışma olarak kabul edildi. Terapötik kasete, kontrol kasetine veya kaset grubuna rastgele atanan diz osteoartriti olan 87 çalışma katılımcısını dahil etti. Çalışma üç hafta sürdü ve üç haftalık bir takip süresi vardı.

Kinezyo bantlama yumuşak doku yaralanmalarında etkili midir?

Kinesio taping: is it effective in soft tissue injuries?

Volga Bayrakcı Tunay1, Gül Baltacı2

1Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Ankara 2Özel Ankara Güven Hastanesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Ankara

Kinezyo bantlama spor yaralanmalarında, ortopedik, nörolojik, onkolojik ve pediatrik hastaların rehabilitasyonunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Kinezyobant ağrıyı azaltmada, hareket açıklığını arttırmada, kas aktivitesini fasilite ya da inhibe etmede ve propriyosepsiyonu geliştirmede kullanılabilir. Etki mekanizması çok net olmamakla birlikte, deri reseptörlerinin aktivasyonunun nöromusküler fonksiyonu etkilediği düşünülmektedir. Kinezyo bant kullanımı, yumuşak doku patolojilerinin birçoğunda ağrıyı azaltmaktadır. Kinezyo bantın, ağrının azaltılması, dolaşımın arttırılması ve kas spazmının rahatlatılmasındaki etkilerini gösterecek uzun dönem takipli yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç vardır. Yönteme ait kaliteyi sağlayabilmek için, olguların ve klinisyenlerin kör olduğu, aynı zamanda plasebo bantlama grubunun olduğu gelecek çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Referanslar

 • Efficacy of Knee Tape in the Management of Osteoarthritis of the Knee: Blinded Randomised Controlled Trial. British Medical Journal. Hinson et al. July 19, 2003.
 • Taping the Patella Medially: A New Treatment for Osteoarthritis of the Knee Joint? British Medical Journal. Cushnaghan et al. March 19, 1994.