KUYRUK SOKUMU ve SAKROİLİAK EKLEM AĞRILARI

Sokumu pek çok kişinin yoğun ağrı yaşadığı omur parçası olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Sakrum ve Koksiks Kemikleri

Sakrum kemiğini oluşturan 5 omurun,  araların da  disk ve faset eklemler yoktur. Bu 5 omur birbirine kaynamış tek bir kemik şeklindedir. Koksiks adı verilen kuyruk sokumu kemiği de benzer yapıda olup 4 veya 5 omurun birleşiminden oluşur. Sakrum kemiği aynı zamanda her iki yanda leğen kemikleriyle  sakroiliak eklemler oluşturur. Anatomik farklılıklar nedeniyle sakrum ve koksiks biyomekanik olarak da omurganın geri kalan bölümlerine göre farklılık gösterir.

Kuyruk Sokumu ve Sakroiliyak Eklem Ağrısı Belirtileri

 

 • Sakroiliyak eklem ağrısı genellikle kalçanın arka yüzünde gelişir.
 • Bel bölgesi ve kalçayı da içine alacak şekilde dize kadar yayılabilir.
 • Eklem üzerinde hassasiyet,
 • Yaygın bel ve kalça ağrısının yanı sıra keskin, sızlayıcı tarzda kasık, kalça, daha azda uyluk ve diz arkasında hissedilir.
 • Ağrı çoğunlukla tek taraflı yayılır.
 • Oturma ile artar, ayakta durma, yürüme veya aktivite ile azalır.
 • Genellikle küçük bir travmadan sonra
 • Ani bir şekilde ağır bir cismi kaldırma
 • Ani doğrulma ve kalça üzerine düşme gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.
 • Sakroiliak eklemlerdeki hareket miktarı azdır. Omurga ile kalça ve bacaklar arasında yük aktarımı görevini üstlenirler. Bu eklemler üzerine etki eden yüksek miktardaki yüklere karşı gelebilmeleri için eklem çevresinde çok kuvvetli bağlar bulunur.Sakrum kemiği de denilen Kuyruk Sokumu pek çok kişinin yoğun ağrı yaşadığı omur parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle oturarak çalışan kişilerin yoğun ağrılar yaşadığını görebilirsiniz.Bu ağrılar daha çok yolculuk esnasında, sert düşme ile sonuçlanan kazalarda, doğum sonrasında görülebildiği gibi herhangi bir sebep olmaksızın da görülebilmektedir. Belli bir yaş aralığında görülür gibi bir durum da söz konusu değildir. Ancak genel olarak kıyaslama yapıldığında kadınlarda erkeklere nazaran 5 kat daha fazla görülmektedir. Bu durum özellikle kadınlardaki leğen kemiği yapısından dolayı Kuyruk Sokumu bölümünün daha savunmasız kalıyor olmasından kaynaklanmaktadır.

  Vücudun tüm bölümlerinde olduğu gibi burada bulunan ağrılar da kısa süreli ve kendiliğinden geçebilir özellikli olabilmektedir. Ancak uzun süreli ağrılar ve aşırı sancılı ağrılar çekiyorsanız ya da bu ağrılar günlük hayatınızı büyük ölçüde olumsuz etkiliyorsa bu durumda doktora başvurmanız daha doğru olacaktır.

   

   

   

   

   

  Kuyruk Sokumu Ağrılarının Genel Nedenleri

  • Ağır yük kaldırmaya bağlı zedelenmeler,
  • Doğum sırasında oluşan anormallikler,
  • Zorlu antrenman koşulları,
  • Düşmeyle sonuçlanan kazalar,
  • Bu bölgede meydana gelen iltihaplanmalar,
  • Çeşitli kemik hastalıkları,
  • Dolaşım bozukluğu,
  • Bu bölgede meydana gelen kırık ve çatlaklar,
  • Psikolojik nedenler.

Kuyruk Sokumu (Sacroiliak) Eklem Ağrısı Yapan Diğer Nedenleri

Sakral kemiğin yan plandaki (sagital) duruş açısı, vücudun tamamının yan plan dengesinde önemli rol alır. Sakrum, kazalar ve yaralanmalar sonucunda kırılabilir. Kırığın yerine ve sinir dokularında etkilenme olup olmamasına göre konservatif veya cerrahi tedavi planlanabilir. Benzer yaralanmalar sonucu sakroilyak eklemlerde açılmalar meydana gelebilir. Pelvis ve karın içi diğer yaralanmalar sıklıkla eşlik edebilir. Yüksek miktarda iç kanama gelişebilir. Erken dönemde vücut dışından takılan fiksatörler veya kemik içerine yerleştirilen vidalar ile açılan eklemin kapatılması gerekebilir.

Ankilozan spondilit başta olmak üzere bazı romatizmal hastalıklar sakroiliak eklemleri etkilerler. Aşırı protein alımına bağlı olarak gelişen gut hastalığı, ayak ve bacaktaki küçük eklemler gibi sakroiliak eklemi de etkileyebilir. Osteoartrit veya spondiloz olarak adlandırılan kireçlenme süreci sakroiliak eklemlerdeki kıkırdak yapısını bozarak hareket ile ortaya çıkan ağrıları neden olabilir. Hamilelik döneminde artan yüklere bağlı olarak ağrılar görülebilir.

Bu eklem çeşitli romatizmal hastalıkların sıklıkla tutulum gösterdiği bir eklemdir. Aşırı protein alımına bağlı olarak gelişen Osteoartrit olarak adlandırılan kireçlenme süreçlerinden de etkilenir. Hamilelik döneminde bu eklem kaynaklı ağrılar görülebilir.

Bel ağrılarına benzer şekilde sakrum ve sakroiliak eklem ağrıları, kalça ve dizlere yayılım gösterebilir. Ağrılar akut veya kronik olabileceği gibi, tek veya çift taraflı olarak hissedilebilir.

Ameliyatsız Kuyruk Sokumu Ağrısının Tedavisi

KURU İĞNE TERAPİSİ

Kuru iğneleme,  bir çok miyofasiyal ağrı için son derece etkili bir tedavidir ve vücudun kendi ağrı giderme mekanizmalarını etkili bir şekilde hedefleyerek ve doku onarımını , ilaç kullanmadan kaslardaki biyokimyasal ve kimyasal değişiklikleri destekleme yeteneğine sahiptir.

Fonksiyonel Kuru İğneleme, sacrailiyak eklemin yanlış hizalanmasının neden olduğu ağrı sonucu Kalça kaslarında gelişebilen Tetik noktaları ve sıkılığını serbest bırakmak için kullanılan bir tekniktir.

Bu bölgede meydana gelen ağrıların sebeplerine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri kullanılabilmektedir.

Genel olarak baktığımızda burada oluşan baskıyı azaltmak ve ağrının şiddetini azaltmak  için oturma simidi tavsiye edilmektedir.

Oturma simidi tek başına tedavi değildir, bu sadece otururken duyduğunuz acıyı hafifletecektir, ağrının tamamen iyileşmesini sağlamaz. Bununla birlikte alaturka yerine klozet tipi tuvalet kullanmak, bisiklet kullanmamak tedaviye  yardımcı tavsiyeleri şikayetleriniz azalmasına ve tedavinize yardımcı olacak uygulamalardır.

Manuel Tedavi Yaklaşımları

 

Kuyruk sokumu ağrılarının tedavi edilmesinde elle tedavi “manuel tedavi” yöntemi kullanılır. ağrıyan bölgeye uygulanan baskı masajları sayesinde ağrınızın hafiflemesi mümkün olmaktadır. Ancak bu yöntemi kullanmak için belli bir bilgi birikimine ve deneyime ihtiyaç vardır. Deneyimsiz ve bilgisiz kişilerden böyle bir tedavi uygulamasını istemeniz daha büyük sorunlar yaşamanıza neden olabilecektir. Bunun için özellikle KAYROPRAKTİK doktorlarından, manuel tedavi yapan fizyoterapistlerden destek almanız önemlidir.

 Bantlama Teknikleri:

Sacroiliyak  Eklem disfonksiyonu için, kinesio-bant, ağrının azaltılması için başlangıç ​​aşamalarında kullanılabilir.  Kinesiyoloji bandı, çok çeşitli kas-iskelet sistemi ve spor yaralanmaları için tasarlanmış bir akrilik yapışkan ile ince, esnek, elastik bir pamuk şerittir.