AMELİYATSIZ TEDAVİ MANUEL FİZYOTERAPİNEDİR ?

AMELİYATSIZ TEDAVİ MANUEL TERAPİ  NEDİR ?

AMELİYATSIZ TEDAVİ MANUEL TEDAVİ NEDİR ?

MANUEL TEDAVİ

Ameliyatsız Ağrı Tedavisi Yaklaşımları

 

Manuel Fizyoterapi,Dünya Sağlık Örgütü tarafından da kabul edilen, ameliyat gerektirmeyen ve enfeksiyondan kaynaklanmayan hastalık gruplarında elde edilen başarılı sonuçlara dikkat çekiyor.

Hastanın ağrılarını azaltarak, eklem hareketlerini hastanın rahatlıkla yapmasını sağlayan manuel terapiözellikle kas-iskelet sistemine ait yaralanmaların ve fonksiyonel bozuklukların tedavisinde son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Eklem yapılarının hareketliliğini artırmak için yapılan uygulamalar  (eklem mobilizasyonu) ile oluşturulan refleksreaksiyonların  ağrı ve fonksiyonellik açısından faydalı olduğunu gösterençalışmalar literatürlerde yer almaktadır.

Manuel terapi, hastanın ağrılarını ameliyatsız azaltmak, eklem hareketliliğini ameliyatsız artırmak  için herhangi bir cihaz veya makine kullanmadan ellerle yapılan yumuşak doku çalışmaları ve mobilizasyon/ manipülasyon teknikleridir.

Yumuşak doku çalışmaları ise kasları da içine alan  vücut dokularına basınç uygulayarak gevşemeye, dolaşımın artmasına, sertleşmiş (skar)  dokuların parçalanmasına ve ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

Manipulasyon/Mobilizasyon, eklemleri ve eklemleri oluşturan kemikleri olmaları gereken eski normal pozisyonlarına  doğru döndürmek, çekmek ve itmek için değişen hızlarda, güçte ve mesafede uygulanan ölçülü hareketlerdir. Eklemlerin etrafındaki gergin dokuları gevşetir, dolaşımı arttırır, eklem ve çevresindeki dokularda ağrıyı azaltarak, esneklik ve hizalanmaya yardımcı olur.

Manuel terapi teknikleri kas spazmı, eklemlerdeki hareket kısıtlılığı ve fonksiyon bozukluğundan kaynaklanan bel, boyun, sırt, ağrılarını da azaltmak ve eklem hareketliliğini (mobilitesini) tekrar kazanmak için uygulanır.

Bel fıtığı, boyun fıtığı, mekanik sebepli baş ağrıları, siyatik ağrıları, yumuşak doku yaralanması, kırık veya ameliyat sonrası oluşan eklem hareketsizliğinin giderilmesi, eklem ve eklem çevresi dokuların iyileşmesinin hızlanması  için kullanılır.

Manuel tedaviningenel amacı yeniden yapılanmayı sağlamak, oluşan yapışıklıkların açılmasını hızlandırmak, ağrısız fonksiyon sağlamak ve dokunun iyileşme kapasitesini artırarak kişinin günlük ve/veya spor yaşantısına dönüşü hızlandırmaktır. Manuel tedavi teknikleri yumuşak doku ve eklem teknikleri olarak ayrılır. Yumuşak Doku Teknikleri; masaj, kas gevşetme, germe ve egzersiz, Eklem teknikleri ise traksiyon, kayma, germe ve egzersiz olarak yapılır.

Manuel terapi, kişiye özel yapılan bir protokoldür.

Günden güne iyileşmeye bağlı olarak  değişebilir, hastanın rahatsızlığına bağlı  farklı uygulamalar yapılabilir.

Manuel tedavi bana nasıl yardımcı olabilir?

Artmış ağrı ve eklemlerinizdeki ve kaslarınızda sertleşme yaşıyorsanız, manuel terapi genellikle yardımcıdır. Hastalar, çeşitli hareketlilik sorunları için bu türden fizik tedavi ararlar.

Örneğin, sırtüstü ağrı ve sertlik olmaksızın oturma veya yalancı pozisyonda kalmanın yanı sıra bükülmesi de zor olabilir. Ayrıca, boynunuz veya omuzlarınızın “donma” yaptığını ve eşya ulaşımı veya sürüş gibi günlük eylemleri izlediğinizde size acı çektiğini de görebilirsiniz. Aslında, kasları ve eklemleri zayıflatıcı ağrı ve sertlik neredeyse vücudunuzun herhangi bir yerinde olabilir.

Manuel terapinin avantajları nelerdir?

Manuel tedavi ile iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Tedavi seans sayısı diğer tedavilere göre azdır.

Manuel fizyoterapi ile ilk seanstan itibaren oldukça etkili sonuçlar alınabilir. Ağrı ve gerginlik azalırken eklemin hareket yeteneği büyük ölçüde artar.

Manuel terapi’nin başarı oranı diğer tekniklerden çok daha fazladır. Başarı oranını yüksek olduğu için en çok  tercih edilen yöntemlerden biridir.

Manuel terapide hasarlı bölge direkt olarak elle tedavi edilir. Herhangi bir şekilde alet ve cihaz kullanılmaz.

Manuel terapi’ninen önemli avantajı  ise hiçbir yan etkisinin bulunmamasıdır.

Manuel terapi hangi hastalıklar için uygundur?

Manuel fizyoterapi, kas ve eklem sistemi ile ilgili birçok hastalığın tedavisinde çok eski tarihlerden günümüze uzanan uzun yıllardan beridir başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

 

Manuel Terapi Hangi hastalıklarda Uygulanır ?

 • Bel rahatsızlıkları; bel fıtığı, faset eklem blokajları, kanal daralması, bel kayması,
 • Boyun rahatsızlıkları; boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, faset eklem problemleri, boyunla ilişkin baş ağrısı,
 • Omuz problemleri; Kas yırtılması, Donuk omuz, İmpingement (sıkışma) sendromu,
 • Dirsek problemleri; Tenisçi dirseği, Golfçü dirseği, Ulnar sinir tuzak nöropatisi,
 • El bileği problemleri;Karpal tünel sendromu,El bileği kırıkları sonrası

Dequervaintenosinoviti, Dupuytrenkontraktürü,

 • Kalça problemleri; Kalça çıkığı, Kalça Ağrısı,Priformis sendromu, Kuyruk sokumu ağrıları,Koksartroz, Kalça protezi sonrası,
 • Diz rahatsızlıkları: Diz ameliyatları sonrası, Menisküs yırtıkları,

Dizin bağ yırtıkları (ön,yan,arka çapraz bağ yırtıkları),

Diz protezi sonrası rehabilitasyon,kondormalazipatella,

Dizin yapısal veya sonradan oluşan şekil değişiklikleri (genuvarum, valgum,rekurvatum)

 • Ayak bileği rahatsızlıkları; topuk dikeni, halluksvalgus, tarsal tünel sendromu, morton sendromu-nöroması,
 • Kırık sonrası rehabilitasyon: Özel eklem donukluğunu açma (limitasyon) açma teknikleri

Kısaca sıralamak gerekirse:

 • Bel fıtığı
 • Bel kayması
 • Boyun fıtığı
 • Boyun düzleşmesi
 • Eklem sorunları
 • Kas yırtılması
 • Donuk omuz
 • Dirsek ve el bileği rahatsızlıkları
 • Kalça çıkığı
 • Kalça protezi sonrası oluşan ağrılar
 • Topuk dikeni
 • Ayak rahatsızlıkları

Manuel Fizyoterapi , Manuel terapi, Manuel tedavi  isimleri aynı anlama gelmektedir ve sorunların tedavisinde oldukça etkili bir tedavi imkanı sunmaktadır.