DİZ AĞRISI

Diz ağrısı son derece yaygın bir şikayettir. Sinir bozucu ve hoş bir durum  olsa da, diz ağrısı genellikle tedavi edilebilir bir problemdir.

Diz ağrısı, yırtılmış bir bağ veya yırtık kıkırdak gibi bir yaralanmanın sonucu olabilir. Tıbbi durumlar – artrit, gut ve enfeksiyonlar dahil – diz ağrısına da neden olabilir.

Birçok küçük diz ağrısı tipi kişisel bakım önlemlerine iyi yanıt verir. Fizyoterapi ve diz destekleri de diz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, diziniz cerrahi onarım gerektirebilir.

Diz ağrınızı teşhis etmek için öncelikle, ağrı olan yerdeki duygu (örneğin ağrıyan, keskin veya yanma) olduğu gibi (örneğin dizin önünde veya arkasında) olduğu gibi ağrı detaylarını sıralayan odaklanmış bir tıbbi öykü gerekir. başladı (örneğin, kademeli olarak veya aniden) ve yakın zamanda herhangi bir travma olup olmadığı da önemlir.

Diz Ağrısının Ortak Belirtileri

Diz ağrısının yeri ve ciddiyeti, sorunun nedenine bağlı olarak değişebilir. Bazen diz ağrısına eşlik eden belirti ve bulgular şunlardır

 • Şişme ve sertlik
 • Kızarıklık ve ısı artışı
 • Zayıflık veya hassasiyet
 • Diz hareketlerinde ses gelmesi
 • Dizin tamamen düzeltilememesi

Yaralanmalar(Travmalar)  sonrası diz ağrısı

Diz belirtileri Muhtemel neden
Germe, aşırı kullanma veya büküm  işleminden sonra, sıklıkla egzersiz sırasında  Burkuma veya incinme
Diz kapağınızla bacağınız arasındaki ağrı, sıklıkla tekrarlayan koşu veya atlama nedeniyle  Tendinit
Dengesiz, ayağa kalkmaya çalıştığınızda yol açar, düzeltemiyor, yaralanma sırasında patlama sesi duyabilir Bağ yırtılması, tendon veya     menisküs, kıkırdak hasarı
Gençler ve genç yetişkinler ağrı ve diz çökmesinin altında şişlik Osgood-Schlatter hastalığı
Dizkapağı çarpışmadan sonra şeklini değiştiriyor veya ani bir yön değişikliği Çıkık diz kapağı

Belirgin bir yaralanma olmadan diz ağrısı

Diz belirtileri Muhtemel neden
Her iki dizde ağrı ve tutukluk, hafif şişlik, yaşlılarda daha sık Osteoartrit
Sıcak ve kırmızı, diz çökmüş veya bükülmüş ağrı ve şişliği daha da kötüleştirir Bursa iltihaplanması
Antikoagülan çekerken şişlik, sıcaklık, morarma, daha muhtemel Eklemde kanama
Sıcak ve kırmızı, ani kötü ağrı hissi Gut veya Septik Artrit

Diz Ağrısının Olası Nedenleri

Diz Ligament Yaralanmaları

Diz yaralanması, diz ekleminizi çevreleyen bağların, tendonların veya sıvı dolu keselerin (bursa) yanı sıra eklemin kendisini oluşturan kemikler, kıkırdak ve ligamentleri etkileyebilir.

Uyluk kemiği ile kaval kemiği arasında yer alan iki adet “C” şeklinde sert kıkırdak parçası (menisci) bulunur.Menisküs yırtılması,  diz ağrısının yaygın bir nedenidir ve gençlerde (genellikle spor sırasında) veya yaşlı kişilerde ortaya çıkabilir. Ağrının yanı sıra, menisküs yırtığı olan bir kişide ayrıca  kıkırdak gözyaşı tipi yırtılmada meydana geldiğinde, başlangıçta bir “pop” duyabilir. Bunu, diz tıklaması, kilitlenme veya tutukluğun yanı sıra yavaş yavaş diz sertliği ve şişmesi gibi  gelişmeler görülebilir.

Patellar Tendonit ve Gözyaşı

Patellar Tendonit,  diz kapağınızı çevreleyen büyük bir tendon olan patellar tendonun iltihaplanması anlamına gelir. Patellar tendinit en çok spor yapanlarda, sıklıkla koşma ve atlama gerektiren aktivitelerde görülür. Çoğu zaman, bu rahatsızlığı olan kişiler, etkinlik ile keskinleşen sürekli donuk bir acıyı tanımlar.

Patellar tendonit, patellar tendonu zayıflatarak yırtılma olasılığını arttırır. Bir patellar tendon yırtığı şiddetli ağrıya, diz üzerinde şişmeye ve yırtılma ya da patlama hissine neden olur. Gözyaşı derecesine bağlı olarak, kişi diz kapağının altında bir girintiye dikkat çekebilir ve dizin dışarı çıkması nedeniyle yürüme zorluğu yaşayabilir.

Patellofemoral Ağrı Sendromu

Patellofemoral Ağrı Sendromu, en çok ergenlerde ve genç erişkinlerde görülür ve genellikle koşma, çömelme veya merdiven çıkma gibi diz üzerinde stres yaratan güçlü aktivitelerden kaynaklanır. Bu durum diz kapağının altında hissedilen donuk bir ağrıya neden olur. Anormal diz hizası da bu duruma neden olabilir veya katkıda bulunabilir. Sık sık diz bükülmesi veya uzun süre oturma (örneğin, bir masada çalışılması) gerektiren aktivitelerle kötüleşen acının yanı sıra, kişi uzun süre otururken veya merdiven çıkarken dizden gelen sesleri de belirtebilir. Bu sendromda diz şişmesi ve kilitlenmesi nadiren görülür.

Chondromalacia Patella

Patellofemoral ağrı sendromu olan bazı kişilerde, kondromalazi patella  adı verilen bir durum mevcuttur; bu, diz kapağının arkasındaki kıkırdağın yumuşamaya ve uzamaya başladığını gösterir. Aşırı kullanım sonucu (yani, dizin çok fazla bükülmesi) veya diz yaralanmasından dolayı gelişir. Belirtileri dizkapağının önünde, çevresinde ve / veya arkasında bulunan keskin ağrıdır.

Fırıncı Kisti (BAKER KİSTİ)

Baker kisti, diz ekleminin arkasında şişlik ve bazen menisküs yırtığı  gibi altta yatan bir sorunun işareti olabilir  . Baker kistlerinin tümü ağrıya neden olmamakla birlikte, eğer yaparlarsa “sıkılaştırıcı” ağrı dizin arkasında hissedilir ve genellikle diz sertliği, aktivite ile kötüleşen  ve görünür bir şişkinlikle ilişkilendirilir.

Prepatellar Bursit

Prepatellar bursa (sıvı dolu bir kese) diz kapağının hemen üzerinde bulunur. Prepatellar bursit, genellikle bahçıvanlar veya halı yıkayanlar gibi sıkça diz çöken kişilerde görülür. Daha az yaygın olarak, bir enfeksiyon, gut, romatoid artrit veya dizin doğrudan çarpması bursite neden olabilir. Sadece diz hareketi ile hissedilebilecek veya etkilenen bölgeye dokunulduğunda hafif ağrı ile birlikte, tipik olarak diz kapağı üzerinde hızlı bir şişlik meydana gelir.

İliyobibial Bant Sendromu

İliotibial Band Sendromu , uyluğun dışından geçen kalın bir lif veya bağ olan iliotibial bandın iltihaplanması anlamına gelir. İliotibiyal bant iltihabı, genellikle veya  özellikle koşucularda aşırı kullanımın bir sonucu olarak ortaya çıkar ve diz ekleminin dış tarafında yanan bir ağrıya neden olur. Bazen, ağrı uyluk ve kalçaya kadar yayılır.

Kalça veya ayak ağrısı

Kalça veya ayak ağrınız varsa, bu ağrılı eklemleri korumak için yürüme şeklinizi değiştirebilirsiniz. Ancak bu değiştirilmiş yürüyüş diz ekleminize daha fazla stres uygulayabilir. Bazı durumlarda, kalça veya ayaktaki problemler diz ağrısına yol açabilir.

Diz ağrısının daha az yaygın nedenleri

Çıkık Dizkapağı

Bir diz kapağı çıkma sırasında akut semptomlara neden olur.Araba kazası veya yere düşme gibi dize keskin bir darbeden kaynaklanır. Dizin önündeki ağrının yanı sıra, kişi diz çökmesini, bir tarafa kaymasını veya hareket sırasında takılma veyayalpalama  fark edebilir. Diz şişmesi, sertlik ve çatlama sesleri de yaygındır.

Artrit türleri

100’den fazla farklı artrit türü mevcuttur. Dizleri en çok etkileyebilecek çeşitleri şunlardır

Osteoartrit

Bazen dejeneratif artrit olarak adlandırılan osteoartrit, en yaygın artrit türüdür. Dizinizdeki kıkırdak zorlayıcı kullanım ve yaşla birlikte kötüleştiğinde ortaya çıkan aşınma ve yıpranma durumudur.

Romatoid artrit 

En zayıflatıcı artrit şekli romatoid artrit, dizleriniz dahil, vücudunuzdaki hemen hemen her eklemi etkileyebilen otoimmün bir durumdur. Romatoid artrit kronik bir hastalık olmasına rağmen, şiddeti değişkenlik gösterme eğilimindedir ve hatta gelip gidebilir.

Psödogut

Genellikle gut ile karıştırılan yalancı gut, eklem sıvısında gelişen kalsiyum içeren kristallerden kaynaklanır. Dizler yalancı guttan en çok etkilenen eklemdir.

Gut

Gut , kan dolaşımında yüksek düzeyde ürik asit bulunan kişilerde ortaya çıkan inflamatuar bir durumdur. Bu yüksek ürik asit seviyeleri, ayak başparmağı, parmaklar, diz veya kalça gibi belirli eklemlerde kristaller oluşturur. Bir gut atağı sıklıkla bir seferde bir eklemi etkiler ve ciddi, yanık ağrısına, etkilenen bölgenin şişmesine, sıcaklığına ve kızarmasına neden olur.

Plica Sendromu

Plica Sendromu, diz ağrısının nadir görülen bir nedenidir. Diz ekleminin sinovyal kapsülünün embriyonik bir kalıntısı olan bir plika tahriş olduğunda meydana gelir. Plika sendromu olan kişiler sıklıkla, çömelme, koşma, diz çökme veya uzun süreli oturma gibi diz aktivitesiyle kötüleşen orta ve ön diz ağrısını bildirir. Diz bükülürken bir patlama hissi sıklıkla hissedilir.

Osgood-Schlatter Hastalığı

Osgood-Schlatter hastalığı , dokuz ve on dört yaşlar arasındaki çocuklarda görülen bir hastalıktır. Bu hastalık klasik olarak, diz ekleminin önündeki büyüme plakasının tahrişi  ile gelişerek, ağrıyı tetikleyebilir. Bazen de  çocuklarda veya gençlerde diz kapağının hemen altında şişlik ile karekterize bir büyüme atağı sonra ortaya çıkabilir. Ağrı dinlenme ile düzelir fakat diz hareketi ile kötüleşir.

Osteochondrit Dissecans

Osteokondrit disekanlar (OKB) , çocuklarda ve ergenlerde görülen, diz kemiğinin küçük bir bölümünde kanlanma eksikliği sonucu oluşan başka bir durumdur. Bu, etkilenen kemiğin ve onu kaplayan kıkırdağın gevşemesine ve altta kalan kemikten ayrılmasına neden olur. Aktivite ile hissedilen dizde kötü lokalize ağrı ilk belirtidir. Hastalık ilerledikçe şişlik ve açılma ve diz sertliği oluşabilir. Diz dışında, OKB ayak bileğini veya dirsekleri de etkileyebilir (genellikle sadece bir eklem etkilenir).

Diz Eklemi Enfeksiyonu

Dizdeki enfeksiyon, şişme, sıcaklık, sertlik ve çoğu zaman, ateş ile birlikte önemli diz ağrısına neden olur. Çoğu zaman, kan dolaşımındaki bakteriyel bir enfeksiyon, enfekte olmuş bir eklemin arkasındaki nedendir.

Dizkapağı Kırığı

Diz kapağı kırığı, doğrudan diz üzerine düşmeyle veya dize doğrudan darbe, örneğin; bir araba kazasında dizi  gösterge tablosuna vurmak olabilir. Özellikle diz düzleştirmeye çalışırken ciddi rahatsızlıkların yanı sıra genellikle diz kapağında morluk ve şişlik görülür.

Kemik Tümörü

Çok nadiren, osteosarkom gibi bir kemik tümörü , diz ağrısının kaynağı olabilir. Ateş veya istemsiz kilo kaybı ve özellikle geceleri daha kötü olan ağrı gibi ilişkili semptomlar da mevcut olabilir.

Doktora Ne Zaman Gidilir?

Belirtilerinizin nedeninden emin değilseniz veya durumunuzla ilgili özel tedavi önerilerini bilmiyorsanız, tıbbi yardım almalısınız. Diz ağrısının tedavisi, probleminizin özel nedenine yönlendirilmelidir.

Bir doktor tarafından görülmesi gereken bazı işaretler şunlardır

 • Etkilenen tarafta rahat yürüyememek
 • Eklem çevresinde deformiteye neden olan bir yaralanma
 • Geceleri veya istirahatte oluşan diz ağrısı
 • Birkaç günden uzun süren diz ağrısı
 • Dizin kilitlenmesi (bükülememesi)
 • Eklem veya baldır bölgesi şişmesi
 • Ateş, kızarıklık, sıcaklık da dahil olmak üzere bir enfeksiyonun belirtileri
 • Başka olağan dışı semptomlar

Risk faktörleri

Aşağıdakiler dahil bir dizi faktör, diz problemleri riskini artırabilir:

 • Fazla ağırlık. Aşırı kilolu veya obez olmak, yürüyüş veya merdiven çıkma gibi olağan aktiviteler sırasında bile diz eklemlerinizdeki stresi artırır. Aynı zamanda eklem kıkırdağının parçalanmasını hızlandırarak osteoartrit riskini arttırır.
 • Kas esnekliği veya kuvveti zayıflığı. Güç ve esneklik eksikliği diz yaralanmalarının önde gelen nedenleri arasındadır. Gergin veya zayıf kaslar diziniz için daha az destek sağlar, çünkü eklem üzerine uygulanan stresi yeterince emmezler.
 • Bazı sporlar. Bazı sporlar dizlerinize diğerlerinden daha fazla stres uygular. Sert kayak ayakkabısı ve düşme potansiyeli, basketbol atlamaları ve pivotları ile Alp disiplini, koşarken ya da dizlerinizin tekrar tekrar  darbe tarzında vurması diz yaralanma riskinizi artırır.
 • Önceki yaralanma. Daha önce diz yaralanması olması, dizinizi tekrar yaralamanızın daha muhtemel olmasını sağlar.

Komplikasyonlar

Diz ağrıların tümü ciddi değildir. Ancak bazı diz yaralanmaları ve osteoartrit gibi tıbbi durumlar, tedavi edilmediğinde artan ağrı, eklem hasarı ve sakatlığa yol açabilir. Diz yaralanması – hatta küçük bile olsa – gelecekte de benzer yaralanmalara maruz kalma olasılığınızı arttırır.

Önlememler

Diz ağrısını önlemek her zaman mümkün olmamakla birlikte, aşağıdaki öneriler yaralanmaların ve eklem bozulmalarının önlenmesine yardımcı olabilir.

 • Fazla kiloları uzak tut. Dizleriniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri sağlıklı bir kiloya sahip olmaktır. Her fazla kilo, eklemlerinize ek bir baskı uygulayarak yaralanma ve osteoartrit riskini arttırır.
 • Sporunu oynamak için formda ol. Kaslarınızı spor katılımının taleplerine hazırlamak için zaman ayırın. Teknik ve hareketinizin en iyisi performansını sağlamak için bir antrenörle birlikte çalışın.
 • Mükemmel çalış. Sporunuzda veya aktivitenizde kullandığınız teknik ve hareket kalıplarının, olabileceklerinin en iyisi olduğundan emin olun. Bir profesyonelden destek çok yardımcı olabilir.
 • Güçlü ol, esnek kal. Zayıf kaslar diz yaralanmalarının önde gelen bir nedeni olduğundan, dizlerinizi destekleyen kuadrisepslerinizi ve hamstringlerinizi geliştirmek inanılmaz fayda sağlayacaktır. Denge ve stabilite eğitimi dizlerinizin etrafındaki kasların birlikte daha etkili çalışmasına yardımcı olur. Sıkı kaslar da yaralanmaya katkıda bulunabildiğinden, germe önemlidir. Egzersizlerinize, germe egzersizlerini dahil etmeye çalışın.
 • Egzersiz konusunda hassas olun. Osteoartrit, kronik diz ağrısı veya tekrarlayan yaralanmalarınız varsa, egzersiz şeklinizi değiştirmeniz gerekebilir. Yüzme, su aerobiği veya diğer düşük etkili faaliyetlere geçmeyi düşünün – en az haftada birkaç gün. Bazen sadece yüksek performans gerektiren faaliyetleri sınırlamak rahatlama sağlar.