BEL AĞRISI

Bel ağrısı, kasların, sinirlerin ve beli oluşturan  kemiklerinin karıştığı yaygın bir hastalıktır .

 • Ağrı mat bir sabit ağrıdan ani keskin ,saplanır tarza kadar değişiklik gösterebilir.
 • Bel ağrısı, akut (6 haftadan daha az ağrı kesici), altı kronik (6 ila 12 hafta) veya kronik (12 haftadan fazla) süreyle sınıflandırılabilir.
 • Altta yatan nedenlere göre mekanik, mekanik olmayan veya yönlendirilen ağrı olarak sınıflandırılabilir.
 • %40-90 Bel ağrısı belirtileri genelde başlangıç ​​tarihinden itibaren birkaç hafta içinde düzelir, altı hafta içinde daha iyi olur.

İnsanların %85-70 hayatlarının bir dönemin de bel ağrısı şikayeti yaşarlar.Ağrının nedeni basit kas spazmı olabileceği gibi tümor veya disk herniside olabilir.

Mekanik bel ağrıları aktiviteye ile artar, dinlenme ile hafiflerken, mekanik olmayan bel ağrıları istirahatle artan , hareketle azalan ağrılardır.

Bel ağrısının pek çok bölgede, ağrı kas ya da eklem gerginliği gibi mekanik problemlere bağlı olduğuna inanılan, belirli tek bir altta yatan neden belirlenmemiştir ya da araştırılmamıştır. Ağrı konservatif tedavi ile giderilmezse veya açıklanamayan kilo kaybı, ateş veya his veya hareketle ilgili önemli sorunlar gibi “kırmızı bayraklar” eşlik ederse, daha fazla test yapılması gerekebilir. Ciddi bir sorundur.

Bazı bel ağrısı hasarlı intervertebral disklerden kaynaklanabilir.Kronik ağrısı olanlarda, ağrı iletim sistemi bozulabilir, ciddi olmayan olaylara yanıt olarak büyük miktarda ağrıya neden olabilir.

İnsanların yaklaşık% 9-12’si (632 milyon) herhangi bir zamanda herhangi bir bel ağrısına sahipken, yaklaşık% 25’i herhangi bir aylık dönemde herhangi bir noktada ağrı olduğunu bildirmektedir.  İnsanlardan yaklaşık% 40’ı hayatlarının bir döneminde bel ağrısı yaşadıklarını belirtmişlerdir.

Gelişmiş ülkelerdeki bu oran % 80 gibi yüksek bir orana sahiptir. Ağrı çoğunlukla 20 ila 40 yaş arasında başlar. Erkekler ve kadınlar eşit derecede etkilenirler. Bel ve sırt ağrısı 40-80 yaş arası insanlar arasında daha sıktır,   nüfus yaşlandıkça etkilenen kişilerin toplam sayısı artması beklenmektedir.

İşinize konsantre olamazsınız, kişisel hayatınız etkilenir ve günlük işlerinizi yapamazsınız. Bel ve  ağrısı daima  ön planında olacaktır.

Bel ağrısının pek çok nedeni vardır; en yaygın olanlar obezite, yanlış duruş ve egzersiz eksikliği nedeniyle kaslarınızın güçsüzlüğüne bağlı olmasıdır.

Bel ağrısı belirtileri

Semptomlar donuk bir ağrıdan bıçaklama ya da çekilme hissine kadar değişir.

Ağrı veya acı, hareket etmeyi veya düz durmayı zorlaştırabilir.

Akut bel ağrısı, spor ya da ağır kaldırma olaylarından sonra genellikle aniden ortaya çıkar.

Üç aydan uzun süren ağrı kronik olarak değerlendirilir.

Bel ağrısı

Bel ağrısı, en sık görülen kas-iskelet sistemi sorunlarından biridir. Maalesef, , iş hayatımız modern yaşam tarzımız uzun süre oturmak zorunda kalıyoruz; bu durumda  da boyun, sırt ve bel bölgemizde stres yaratıyor.

Bel ağrısının nedeninin tespit edilmesi gerekir. Tipik bel ağrısının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

 

Bel bölgesinde ağrının kaynaklanabileceği 5 ana yapı vardır.

 • Posterior longitudinal ligamant
 • İnterspinöz ligamanlar
 • Sinir kökleri ve dural kılıfları
 • Faset eklemler
 • Derin ve yüzeyel kaslar

Bel ağrısına nedenlerinin başlıcaları şunlardır

 • Doğumsal anomaliler
 • Travmatik nedenler ( omurga kırıkları ya da kayması)
 • Bel zorlanması, postür bozuklukları, bel fıtığı
 • Bel omurgasının kireçlenmesine bağlı bel ağrıları
 • Tüberküloz, brusella gibi hastalıkların bel omurgasını tutması
 • Osteoporoz, kemik yumuşaması
 • Kanserler ( başka bir yerden yayılmış ya da omurganın kendisinden kaynaklanan)
 • Mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasına bağlı bel ağrısı
 • Psikojenik bel ağrısı
 • Başarısız bel cerrahisi (başarısız bel ameliyatları sonrası oluşan ve uzun süre devam eden şiddetli bel veya bacak ağrısı).

Bel ağrısı, nüfusumuzun yaşadığı en yaygın ağrı türüdür. Sorunlar genellikle üç farklı gruba ayrılabilir; ancak kişilerde çoğunlukla birkaçı birden görülür.

Disk yaralanmaları düzenli olarak ortaya çıkar ve oldukça stresli ve acı verici bir durum olabilir. Disk yaralanmaları genellikle olaydan bir veya iki gün sonra sadece ağrılı hale gelir ve bel ağrısının şiddetlenmesine neden olan keskin ağrılar ortaya çıkar. Fizyoterapistiniz disk hareketliliğini teşvik ederek, oturma, yumuşak dokuyu serbest bırakma,kuruiğneleme tetik nokta uygulaması,  destek için bantlama ve hazır olunduğunda güçlendirme egzersizleri verilmesi gibi iyileşme yolunda size yardımcı olacaktır. İyileşmenizin en önemli adımı paniğe kapılmamaktır , unutmayınız ki birçok insan acılarından kurtarmaya devam ediyor.

Omurga komşu vertebra arasında eklemler oluşuyor , her iki tarafta da iki küçük eklemi vardır,bu eklemler düzgün çalışmıyorsa ağrı üretir. Arka intervertebral eklemler adı verilen eklemler, genellikle eğilme, bükülme sırasında ağrıya neden olur, geriye doğru bükülür ve yana doğru bükülür. Bu eklemlerin tedavisi genellikle fizyoterapistinizin eklem geri hareketine yardımcı olmak için uzmanlaşmış teknikler kullanmasını ve ağrılı eklem çevresinde sertleşmiş yumuşak doku yapılarını gevşeterek,hareketliliğini geri kazandırması gerektirir.

Sinir ağrısı, bel ağrısının üçüncü tipidir ve genellikle diğer ağrı kaynaklarından birinin veya her ikisinin sonucudur. Sinirler, spinal kolondan çıkarken diskler tarafından sinire bası yapıpağrıya neden olabilir. Sinir ağrısı genellikle yanan acı gibi hissedilir ve bir sinir çizgisi boyunca belirli bir yönde ilerleyebilir. Sinir ağrısı sıkıntıya neden olabilir, ancak çeşitli tekniklerle acınızı hafifletmeye yardımcı olabiliriz.

EN SIK KARŞILAŞILAN BEL AĞRISI NEDENLERİ

Bel ağrısına sebep olan nedir?

Bel ağrısının büyük çoğunluğu doğada mekaniktir. Genel olarak bel ağrısı, insanlar yaşlandıkça eklemlerde, disklerde ve kemiklerde meydana gelen normal aşınma ve yıpranma ile ilişkili omurganın genel dejenerasyonunu ifade eden bir terim olan spondiloz ile ilişkilidir. Bel ağrısının mekanik nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Burkulmalar ve gerilmelerçoğu akut bel ağrısını oluşturur. Burkulma, ligamentlerin fazla gerilmesi veya yırtılmasından kaynaklanır. Bir şeyi bükmek , kaldırmak, çok ağır bir şeyi kaldırmak veya fazla gerdirme sonucu olabilir. Bu tür hareketler aynı zamanda ağrılı olabilen bel kaslarındaki spazmları da tetikleyebilir.
 • İntervertebral disk dejenerasyonubel ağrısının en yaygın mekanik nedenlerinden biridir ve genellikle diskler normal bir yaşlanma süreci sonucu bütünlüğünü yitirdiğinden meydana gelir. Sağlıklı bir belde, intervertebral diskler yükseklik sağlar ve alt belin bükülmesine, burulmasına izin verir. Diskler bozuldukça, yastıklama yeteneklerini kaybederler.
 • Fıtıklaşmış veya yırtılmış diskler, intervertebral diskler sıkıştığında ve dışa doğru şişerken (fıtıklaşma) veya yırtıldığında bel ağrısına neden olabilir.
 • Radikülopati, bir spinal sinir kökünün sıkışması, iltihaplanması ve / veya yaralanmasından kaynaklanan bir durumdur. Sinir kökü üzerindeki basınç, ağrı, uyuşukluk veya vücudun o sinir tarafından sunulan diğer bölgelere yayılan karıncalanma hissi verir. Spinal stenoz veya fıtıklaşmış veya yırtılmış bir disk sinir kökünü sıkıştırdığında radikülopati oluşabilir.
 • Siyatik, siyatik sinirin, kalçalardan geçen ve bacağın arkasından uzanan büyük sinirin sıkışmasından kaynaklanan bir radikülopati şeklidir. Bu sıkıştırma, kalça benzeri ve bir bacağın altındaki ağrı ile birlikte bazen ayağa ulaşan şok benzeri veya yanıcı bel ağrısına neden olur. En ekstrem durumlarda, sinir, disk ve bitişik kemik arasına sıkıştırıldığında, semptomlar, sadece sinir sinyaline bağlı değil, bacaklarda ağrı ve uyuşukluk ve kas zayıflığı içerebilir. Bu duruma siyatik sinire veya köklerine basan bir tümör veya kist de neden olabilir.
 • Spondilolistez, alt omurganın bir omurunun, omurilikten çıkan sinirleri sıkıştırarak yerinden kaydığı bir durumdur.
 • Spor yapmak, araba kazalarını yapmak veya düşmek gibi travmatik bir yaralanma, tendonları, bağları veya kasları zedeleyerek bel ağrısına neden olabilir. Travmatik yaralanma ayrıca omurganın aşırı sıkışmasına neden olabilir, bu da omurilik diskin yırtılmasına veya fıtıklaşmasına neden olarak omuriliğe bağlı sinirlerin herhangi birine baskı uygulayabilir. Spinal sinirler sıkıştırıldığında ve tahriş olduğunda bel ağrısı ve siyatik oluşabilir.
 • Spinal stenoz, omuriliğe baskı uygulayan omurganın daralması ve yürüme sırasında ağrı ve uyuşukluğa neden olabilen sinirler, zamanla bacak zayıflığı ve duyusal kayıplara yol açabilir.
 • İskelet düzensizlikleriarasında, genellikle orta yaşına kadar ağrıya neden olmayan, omurganın bir eğriliği olan skolyoz; lordoz, belde anormal şekilde vurgulanmış bir kemer; ve omurganın diğer konjenital anomalileri.

Bel ağrısı, nadiren ciddi altta yatan durumlarla ilişkilidir, ancak bu koşullar meydana geldiğinde derhal tıbbi müdahale gerektirir. 

Dikkat edilmesi gereken koşullar şunlardır:

 • Enfeksiyonlarsırt ağrısının ortak bir nedeni değildir. Bununla birlikte, enfeksiyonlar osteomiyelit denilen bir durum olan omurları içerdiğinde ağrıya neden olabilir; diskolit olarak adlandırılan intervertebral diskler; veya alt omurgayı sakroiliit adı verilen pelvise bağlayan sakroiliak eklemler.
 • Tümörlernispeten nadir bir sırt ağrısı nedenidir. Nadiren, tümörler arkadan başlar, fakat daha sıklıkla arkada, vücudun herhangi bir yerinden yayılan kanser sonucu ortaya çıkarlar.
 • Kauda ekina sendromu, yırtılmış bir diskin ciddi ama nadir bir komplikasyonudur. Disk materyali spinal kanala itildiğinde ve lomber ve sakral sinir kökleri demetini sıkıştırarak mesane ve barsak kontrolünün kaybına neden olur. Bu sendrom tedavi edilmezse kalıcı nörolojik hasar oluşabilir.
 • Abdominal aort anevrizmaları, karın, pelvis ve bacaklara kan sağlayan büyük kan damarı anormal şekilde genişlediğinde meydana gelir. Sırt ağrısı, anevrizmanın büyüdüğünün ve yırtılma riskinin değerlendirilmesi gerektiğinin bir işareti olabilir.
 • Böbrek taşları, altta, genellikle bir tarafta keskin bir acıya neden olabilir.

İnsanları bel ağrısına yatkın kılan diğer temel koşullar şunlardır:

 • Eklemlerin, osteoartrit ve romatoid artritin yanı sıra omurga iltihabı olan spondilit gibi iltihaplı hastalıkları da bel ağrısına neden olabilir. Spondilit ayrıca spondiloartrit veya spondiloartropati olarak da adlandırılır.
 • Osteoporoz, omurga ağrılı kırıklarına yol açabilecek kemik yoğunluğu ve kuvvetinde artan bir azalma ile işaretlenen metabolik bir kemik hastalığıdır.
 • Endometriozis, uterus dışındaki yerlerde uterus dokusu birikmesidir.
 • Fibromiyalji, yaygın kas ağrısı ve yorgunluğu içeren kronik bir ağrı sendromudur.

 

 

Lomber Disk Hernisi

Akut kronik veya nükseden bel ağrısının en fazla görülen ama iyi prognozluolanıdır.Öne eğilmede güçlük çekilir.Tutulan kökten yayılan bıçak saplanması , elektrik çarpması gibi şidedetli ağrı mevcuttur.Ağrı daha çok öne eğilme,ağırlıkkaldırma,oturma-kalkmada,öksürme ve ıkınma  sırasında artar.

Disk herniasyonlu vakaların çoğunda hastalığın seyri iyidir,konservatif tedaviye iyi cevap verirler.Cerrahi bir hastalık olarak kabul edilmeyen disk herniasyonuda kesin cerrahi endikasyonucaudaequinasendromu,ilerleyici nörolojik defisittir.

Bel ağrısı belirtileri

Bel ağrısı da dahil olmak üzere birçok belirtiye sahip olabilir:

 • Bel bölgesinde donuk bir ağrı hissi
 • Belden uyluk ve ayağa yayılan bıçaklar tarzında ağrı
 • Ağrı olmadan dümdüz ayağa kalkamama
 • Hareket açıklığında azalma ve geri esneme yeteneğinin azalması

Gerginlik veya kötüye kullanım nedeniyle bel ağrısı belirtileri genellikle kısa sürelidir, ancak günler veya haftalarca sürebilir.

Semptomlar üç aydan uzun süredir mevcutsa sırt ağrısı kroniktir.

Ciddi bir sorunu işaret edebilecek olan bel ağrısı belirtileri

Daha ciddi bir tıbbi problemi gösterebilen belirtiler şunlardır:

 • Barsak veya mesane kontrolü kaybı
 • Bir veya iki bacağında uyuşukluk, karıncalanma veya zayıflık
 • Travma sonrası, düşme veya arkaya darbe gibi
 • Geceleri daha da kötüleşen yoğun, sürekli ağrı
 • Açıklayanamayan kilo kaybı varlığı
 • Karın bölgesinde zonklama hissi ile ilişkili ağrı
 • Ateş varlığı

Bu semptomlardan herhangi birinin olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Faset Eklem sendromu

Faset eklemlerin dejeneratif değişikliklerine  bağlı ağrı, bel bölgesinde paraverebral ve kalçalara doğru , genellikle tek taraflıdır.Bazen bacağa da yayılabilen ağrı hareketle artar, istirahatla azalır tarzdadır.Diskherniasyonuna benzer tablo gösterebilir.

Zigofofizeal eklemler veya fasetler, omurgaya destek, stabilite ve esneklik sağlamak üzere tasarlanmıştır. Omurgayı önden pozisyonda tutan diskler ve omurgaların omurga pozisyonunu koruyan faset eklemleri , omurga kemikleri harekete izin verirken sıkıca yerinde tutulur.

Bir faset ekleminin izin verdiği hareket, çiftin yön açısı ve açısı ile belirlenir; omurganın özel alanına bağlı olarak, tüm çiftler aynı açıda ve derecede yüz yüze gelmez. Omurga omurları faset eklemlerle birbirine bağlandıkça, omurga fasetler tarafından sınırlanan öngörülen hareket aralığında esneyebilir, uzayabilir ve dönebilir. Yan yana omurları birleştiren eşleştirilmiş faset eklemlerin bu düzenlenmesi, omurganın veya omurilik sinirlerinin zarar görmesine neden olacak kadar fazla hareketin olmaması için sadece yeterli harekete izin verir.

Fasetlerin her biri, ileri geri kaymalarına izin veren yoğun ve pürüzsüz eklem kıkırdağı ile kaplıdır. Bu yüzden bu tür bir bağlantıya kayma eklemi denir. Bu fasetlerden ikisi bir araya geldiğinde oluşturulan eklem, eklemler birbiri boyunca kaydığında aşınmayı azaltmak ve böylece omurilik hareketi ve stabilitesine yardımcı olmak için bir yağlama (sinovyal) sıvısı üreten bir eklem eklem kapsülü ile çevrilidir. Her faset ekleminin çift sinir beslemesi vardır; bir sinir faset eklem seviyesinden, ikinci sinir ise üstteki spinal seviyeden kaynaklanır.

Faset eklem ağrısının nedenleri

Faset fasetinin lokal inflamasyonu nedeniyle çeşitli nedenlerden (yaralanma, artrit, enfeksiyon) veya mekanik sinir basıncı veya çarpışma nedeniyle ağrı faset ekleminden kaynaklanabilir. Yaş veya sürekli olarak kıkırdak ya da faset eklem ekleminin kötüye kullanılması, bir zigapofizeal ya da faset ekleminin geri dönüşümsüz parçalanmasına ya da bozulmasına neden olabilir. Dejenerasyonun devam etmesine izin verildiğinde eklemin artritik olduğu söylenir ve bunun sonucunda hareket, ağrı ve yerel bölgede şişlik azalır. Faset eklem ağrısının yaygın nedenleri şunlardır:

 • Normal yaşlanma süreci
 • Ağır travma veya fasetin vertebra gövdesinden kırılmasına neden olan tekrarlanan yaralanma
 • Erken doku bozulmasına neden olan aşırı kullanım veya kötüye kullanma
 • Genetik eğilim
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi
 • spondilolistezis
 • şişmanlık
 • Aşırı ağırlık kaldırılıyor, tekrarlanan kaldırma veya yanlış kaldırma tekniği
 • Bir iş ya da dinlenme için zayıf duruş

.Konservatif tedaviye , KAYROPRAKTİK ADJUSTMENT  ve manuel terapiye çok iyi cevap verir.

Dar Kanal (SpinalStenoz)

Spinalstenoz (Dar Kanal) spinal kanalın doğumsal,gelişimsel,edinsel olarakdaralmasıdır. Sonradan oluşan kanal darlığı çoğunlukla osteoartrit,dejeneratif disk hastalığı,osteofit formasyonu ,ligamentumflavumun, faset eklemlerin hipertrofileri ve spondiloliztezis gibi nedenlerle daralma oluşur.Exrtadural tümör ve paget hastalığında da stenoz gelişebileceği unutulmamalıdır.

En çok ortaveileri  yaşlarda, dejeneratif eklem hastalığı nedeniyle oluşur. Belde,kalçalarda,uyluklarda,bacaklarda tek veya bilateralağrı,uyuşma,güçsüzlük,karıncalanmayla birlikte ayakta durma  ve yürümeyle artan ağrı istirahat ve öne eğilme ile azalır.Gece ağrısı vardır.Hasta bir süre yürüdükten sonra, ağrı her iki alt extremite de ortaya çıkar.Ağrıdermatomal değildir.

Spondilolistezis (Bel Kayması)

Spodilolistezis, bir vertabranın diğeri üzerindekaymasıdır.En çok L5-S1 omurlar arasında görülür.Anterior ve posteriorlongitudinalligamentin fazla gerilmesi ağrıya neden olur. Hareketle artan, dinlenme ile azalan tarzda ağrı vardır.Spondilolistezis de lomberlordozartmış,spinal çıkıntılar arasında basamak belirtisi vardır.Hasta arkaya hareketlerde ağrı hisseder ve abdominal kasların güçsüzlüğü,hamstring kasların kısalığı nedeniyle dizlerini bükerek yürüme eğilimindedir. Ağrı daha çok bel bölgesinde,  kök basısına göre de siyatalji şeklinde yakınmalar , parestezi görülebilir.

Tedavinin amacı, sinir köküne basıyı azaltmak, gövde kaslarını güçlendirmek, spazmlı kasları kuruiğnelemeyoluyla gevşemesini sağlamak, aşırı ağrı ve gerginlikten dolayı oluşmuş tetik noktalara kuru iğneleyle spazmı çözmek, dolaşımı arttırarak dokuların beslenmesini sağlamak, omurga stabilizasyonunu sağlamak, lomberlordozunazaltılması ,postürün düzeltilmesini içerir.Cerrahi olarak füzyon,nörolojik defisit varsa laminektomi yapılır.

Bel Kaslarının Zorlanması (BackSprain)

Düzenli egzersiz yapmayan kişilerde ani olarak kasların zorlanması,aşırı-ani yük kaldırılması, ağır uzun süreli bilinçsiz spor ve egzersiz yapılmasıyla bel bölgesi kaslarında inflamatuar değişiklikler oluşabilir.Hastalarda, ağrı,hareket kısıtlılığı,ağrılı kas spazmı,tutulan bölgede hassasiyet vardır.Ağrı tutulan kas gruplarına göre değişmekle birlikte daha çok bel bölgesin, kalçada bazen de bacaklara doğru yayılabilir.

Kaslarda ki tetik noktaları hem lokal hem de yansıyan ağrıya neden olabilir.

Piriformis Sendromu

Piriformissendromu, siyatik sinirin pelvis çıkışında piriformis kası tarafından tuzaklanması ile oluşan klinik bir tablodur. Genellikle pelvis veya kalçaya travma, pelvik operasyonlar, kitle lezyonları, gluteal bölgeye kanama, intramusküler enjeksiyon sonrası, fibröz bantlardan oluşan tetik noktaları ve piriformis kası anomalileri, uyluk , kalça üzerine düşme, sandalye veya  klozet üstünde uzun süreli oturma,uzun süreli bisiklete binme ,özellikle erkeklerde arka cepte cüzdan taşıma ve cüzdanın üzerine oturma gibi sebepler piriformissendromunu oluşturabilir.

Hastalar, siyatik siniri boyunca  ağrıdan şikayet ederler.Sinirin seyri boyunca özellikle omurgaya yakın bölge veya kalçada hassasiyet vardır.

 Piriformis kası, kalçanın en önemli (kalçayı dışa çeviren kaslardan biridir). Piriformissendromunun görülme oranı % 6-25 arasındadır. Piriformissendromu nadir görülmesi ve başka hastalıklar ile benzer belirtilere sahip olmasından dolayı kolaylıkla atlanabilen bir sağlık sorunudur.

Piriformissendromu kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür.

Piriformissendromunun belirtileri

 • 15-20 dakikadan fazla sert zeminde oturmakla, ayakta durmakla artan ağrı
 • Sakrum bölgesinden (kuyruk sokumu) kalça bölgesine ve bacağın arkasına yayılan ve dizin üstüne kadar yayılan ağrı
 • Hareketle hafifleyen ağrı
 • Oturmaya yada yerden bir şey almayla (çömelme)  yerden kalkarken artan ağrı
 • Yürümekte zorluk, sendeleme, aksama
 • Kalçada ve ayakta uyuşma
 • Alt ekstremite de (bacaklarda) güç kaybı
 • Bel,sırt ,boyun ve baş’a kadar vuran ağrı olabilir.

Siyatik Sinir Bası Ağrısı

Lomber bölgede en fazla hareketliliğin olduğu seviyeler L4-5 ve L5-S1 segmentlerininfleksiyon-ekstansiyon(öne eğilme-düzelme) , lomber omurganın lateralfleksiyonu(yana eğilme) ve sınırlı rotasyonu(sağa veya sola dönme) hareketlerinde en fazla yüke maruz kalan bölgedir.  L4-L5-S1  seviyelerinden çıkan sinirlerinbir kısmı  birleşerek bacağın  arka kısmını giden  siyatik sinirini oluşturur.  Dejeneratif disk bozuklukları, disk herniasyonları (fıtıklar), eklem patolojileri gibi nedenlerle siyatik siniri üzerine oluşan bası  siyatik ağrısı olarak bilinen ağrıyı oluşturur.

Sinir, alt bel bölgesi, kalçayla bacağın arkasına ve ayağın yanına kadar uzanır. Bası en çok iki yerden birinde gerçekleşir; sinirin omurilikten çıkışında veya kalçada piriformis adı verilen bir kas spazmı nedeniyle olabilir, ağrınız keskin veya yanan, bacaklarını yere indirken, genellikle oturmada, eğilme esnasında veya bacakbacak üzerine attığınızda ağrıyı hissedersiniz.

Ağrı, kalçadan bacağın arkasından topuğunuza kadar uzanan yanıcı,elektrikçarparması gibi dayanılmaz, uyuşukluk, karıncalanma,iğnelenme, bazen de zonklar tarzda yaşamınızı zorlaştıran sizi hareketsiz bırakan, güç kaybınında eşlik edebileceği biçimde acılı olabilir.

Kuru İğne Terapisi  Şimdiye kadar Sevdiğim En Acımasız Şey

Kurşun iğneleme ve / veya tetik noktası uygulaması, bölgedeki kan akışını artırmak ve iyileştirmek için yararlı bir terapi olabilir. özellikle piriformiskasının, tetiklediği siyatik ağrısında anında sonuç vermesiyle etkilidir. Spinal bası nedeniyle oluşan siyatik ağrıların dağılması daha uzun sürebilir.

Sacroiliak Eklem Patolojileri

Sakroiliak eklem ağrısı genellikle kalçanın arka yüzünde gelişir.  Bel bölgesi ve kalçayı da içine alacak şekilde dize kadar yayılabilir. Eklem üzerinde hassasiyet, yaygın bel ve kalça ağrısının yanı sıra keskin, sızlayıcı tarzda kasık, kalça, daha azda uyluk ve diz arkasında hissedilir. Ağrı çoğunlukla tek taraflı yayılır. Oturma ile artar, ayakta durma, yürüme veya aktivite ile azalır. Genellikle küçük bir travmadan sonra, ani bir şekilde ağır bir cismi kaldırma,  ani doğrulma ve kalça üzerine düşme gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Kuru iğneleme,  bölgedeki kan akışını artırmak ve iyileştirmek için yararlı bir terapi olabilir.

Sacroiliak eklem üzerindeki baskıyı rahatlatmak için kalça bölgesi bantlanabilir.Uzun vadeli tedavi planında germe, güçlendirme ve egzersizleri yer alır. Bu egzersizlerin amacı, pelvik bölgenin normal hizalanmasını düzeltmek ve bölgedeki kasların kuvvetini geliştirmektir. Yürüyüşteki  anormalliklerin düzeltilmesi (nasıl yürürsünüz), denge ve duruşun düzeltilmesi, vücut duruş pozisyonları boyunca pelvik hizalanmayı ve uygun olmayan hareketleri düzeltmektir. Fizyoterapistiniz başlangıçta iltihaplanma ve SI ekleminin anormal hareketine yol açan yürüme, oturma, hareket etme ve ayakta durma kalıplarını düzeltmek için bir terapi dizayn edecektir.

Bel sağlığınızı korumak için  gün içinde uyulması gereken öneriler ve egzersizler önemlidir.

 • Baş, boyun ve gövde aynı düzlem üstünde olacak şekilde bakılmalıdır.Cisim ve objeye vücut cephesi tam olarak dönülmelidir
 • Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalıdır. Oturma ve ayakta kalma süresinin 30-45 dakikayı geçmemesine özen gösterilmelidir. 30-45 dakika ayakta kalındıysa 5 dakika kadar oturulmalı, 30-45 dakika oturulmuşsa 5 dakika kadar ayakta kalınmalıdır.
 • Oturma pozisyonunda ,araç kullanırken bel kavisini destekleyen bir yastık kullanmak iyi olur.
 • Yerden bir eşya alınmak, kaldırılmak istendiğinde ,yere eğilerek değil çömelerek işlerin yapılmasına özen gösterilmelidir.
 • Yatmak için yaylı ortopedik yatak kullanılmalıdır.
 • Yataktan kalkarken ve yatarken mutlaka yan dönüp, ayaklarınızı yataktan indirdikten sonra ayağa kalkınız.
 • Bel bölgesi terli kalmaktan, yel ve rüzgardan korunmalıdır. Klima veya hava akımının direk olarak gelmemesi için önlem alınmalıdır.
 • Düzenli olarak bel ve karın kaslarınızı güçlendirici, size özel verilmiş egzersizler yapılmalıdır.

Acil Bakım Gereken Belirtiler KIRMIZI BAYRAK

Düşme veya yaralanmalardan sonra şiddetli sırtüstü ağrı bir sağlık uzmanı tarafından kontrol edilmelidir.

Diğer uyarı işaretleri, bağırsak veya mesane kontrolü kaybı, kasık bölgesinde hissizlik, bacak zayıflığı, ateş ve öksürürken veya idrar yaparken görülen ağrıları içerir.

 • Düşme veya travma öyküsü
 • Gece devam eden şiddetli ağrı
 • İstirahatle geçmeyen ağrı
 • Bel hareketlerinde aşırı kısıtlılık
 • Bacağa yayılan ağrı
 • Bacakta uyuşma, karıncalanma
 • Bacak veya ayakta güçsüzlük veya felç durumu
 • İdrar veya büyük abdesti tutamama
 • Bel ağrısıyla birlikte son 1 aydır halsizlik ve kilo kaybı varsa
 • Daha önceden tanı koyulmuş herhangi bir kanser öyküsü varsa
 • Bel ağrınızla birlikte bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz, doktorunuza danışınız.